Vegetariánská mapa Evropy. Česko patří překvapivě k Západu
Zelenina, nebo maso?
Pokud si rádi k obědu namísto šťavnatého steaku objednáte zeleninový salát a konzumenti masa vám připadají jako barbaři, pak vás jistě potěší pohled na nově vytvořenou vegetariánskou mapu Evropy. Jednotlivé státy jsou na ní barevně odlišeny podle počtu vegetariánských restaurací. Obecně přitom platí, že čím více na východ země leží, tím méně vegetariánských restaurací nabízí. Česká republika si přitom nestojí vůbec špatně. Na jeden milion obyvatel připadá v Česku podle serveru jakubmarian.com 11,1 vegetariánských podniků, což nás řadí například před Francii nebo Dánsko.
V mezinárodní srovnání provozovaných vegetariánských restaurací přepočtených na jeden milion obyvatel patří Česká republika k evropskému nadprůměru, produkty bez masa v ní totiž nabízí v přepočtu 11,1 podniků. Při porovnání s ostatními zeměmi na kontinentu se jedná o mírně nadprůměrnou hodnotu.
A map of Europe according to the most vegetarian-friendly countries https://t.co/XOwYicZ6NN pic.twitter.com/vP0qXNB7jb
— The Independent (@Independent) May 13, 2016
Nabídku vegetariánských restaurací pro své čtenáře dlouhodobě monitoruje i server happycow.net. V jejich seznamu pro Českou republiku figuruje celkem 176 podniků, na jejichž jídelníčku najdou návštěvníci pouze bezmasé pokrmy. Nejvíce z nich, celkem 86, se přitom nachází v Praze, širší nabídku 21 podniků nabízí i Brno.
Pokud se k vegetariánským podnikům navíc připojí i restaurace se statusem „vegetarian-friendly“, tedy přátelské k vegetariánům, naroste celkový počet na 208. Do takto označených podniků mohou návštěvníci navíc zavítat i v menších městech, jako je třeba Frýdlant nebo Mikulov.
Býložravci z Lucemburska, dravci v Albánii
Lídrem v oblasti nabídky vegetariánských potravin se stalo Lucembursko. Na jeden milion obyvatel zde připadá hned 31,3 restaurací bez masa. O necelou desítku za ním zaostává Irsko, v němž se podle barevné mapy nachází 23,3 takovýchto prodejců občerstvení.
Zcela opačná čísla naopak vykazují země na východě Evropy. Ukrajina, Bělorusko i Rusko nedosáhnou v přepočtu ani na jednu vegetariánskou restauraci. Ještě hůř jsou na tom na Balkáně. Obyvatelé Černé Hory a Albánie totiž uvidí při pohledu na mapu čistou nulu.
Vegetariánství stejně jako veganství se ve světě těší čím dál větší oblibě. Kromě těchto již zavedených směrů mohou ovšem odpůrci masa zamířit i k jiným výživovým teoriím. Na vzestupu je například takzvané frutariánství, tedy strava založená pouze na ovoci, ořeších, semenech a jiných plodech. Ještě dále jde fruktariánství, to totiž připouští pouze konzumaci potravin obsahujících fruktózu, tedy většiny ovoce a některých druhů zeleniny.