Nejdříve teroristé, nyní odboráři. Na bruselském letišti se opět nelétá
Stávka na bruselském letišti
Jen díky enormnímu úsilí se letištním zaměstnancům podařilo během necelých dvou týdnů obnovit provoz po březnových teroristických útocích. Včera však došlo k dalšímu omezení, tentokrát kvůli nečekaným protestům, které vyvolali odboráři.
Jeden z nejvytíženějších evropských vzdušných přístavů teprve 3. dubna velmi omezeně obnovil svůj provoz poté, co na něm 22. března při teroristickém útoků zahynulo 16 lidí. Celkem si útoky na letišti a v bruselském metru z tohoto dne vyžádaly 32 obětí.
Belgičtí letoví dispečeři už několik měsíců usilují o lepší zaměstnanecké podmínky. Odboroví předáci vyzvali v úterý personál, aby si vzal zdravotní volno kvůli nesouhlasu s navrhovaným řešením sporu, včetně zvýšení minimálního věku odchodu do důchodu.
Mluvčí belgické národní agentury pro kontrolu leteckého provozu Belgocontrol dnes uvedl, že volno si kvůli nemoci vzala část personálu letiště i dnes.
Nyní je bruselské letiště schopné odbavit asi 20 odletů či příletů za hodinu, ráno to bylo pouze 15. „Později během dne se dostaneme na 25,“ uvedl mluvčí agentury Belgocontrol.
Podle mluvčího provozovatele letiště muselo být do dnešního poledne zrušeno kolem 50 ze 400 naplánovaných letů. Přednost v odbavení dostávají prý spoje mezi kontinenty a lety do rušných evropských dopravních uzlů.
Letiště pro nízkonákladové lety v belgickém Charleroi se dnes omezení nedotkla. V úterý večer přijímalo pouze přílety.
V úterý byly kvůli protestní akci na letišti Zaventem zrušeny i dva lety mezi Bruselem a Prahou.
Čtěte také: Z Bruselu se opět létá, letiště Zaventem zahájilo částečný provoz