Čínská CEFC údajně chystá investice do Penty

Čínské peníze

Čínská CEFC údajně chystá investice do PentyNOVÉ 1
Ekonomika
Echo24
Sdílet:

Společnost CEFC, která v Česku až dosud investovala zhruba 10 miliard korun, jedná o svém možném vstupu do finanční skupiny Penta. Po loňském převzetí desetiprocentního podílu ve skupině J&T by se mohlo jednat o druhou významnou investici do česko-slovenské finanční společnosti. Informaci o možném vstupu Čínanů do vlastnických struktur Penty přinesl Radiožurnál.

Celá investice je prozatím podle zdrojů Radiožurnálu teprve na počátku. CEFC se údajně chystá vložit do celé transakce několik miliard korun, za které by v konečném důsledku mohla získat až 50 procent akcií Penty. To by vedlo k pokrácení dosavadního 80 procentního podílu zakladatelů Marka Dospivy a Jaroslava Haščáka. O část svého podílu by přišla i zbylá trojice vlastníků Jozef Oravkin, Eduard Maták a Iain Child.

„Obě strany podepsaly dokumenty o mlčenlivosti a tak nějaké oficiální informace v tuto chvíli nelze získat. Penta informace nechtěla komentovat,“ píše se na webu Radiožurnálu.

„Rozumíme tomu, že informace o čínských investicích jsou nyní trendy. Penta se ale zásadně vyjadřuje jen k uzavřeným obchodům, žádné spekulace nekomentujeme,“ řekl Radiožurnálu mluvčí Penty Ivo Mravinac.

Podobně reagovala na otázky o možné investici i CEFC. Její mluvčí Pavel Bednář Radiožurnálu sdělil, že mezi Pentou a čínskou společností prozatím neprobíhá finalizace jakékoli transakce.

Transakci se zřejmě nepodaří dokončit ani před chystanou návštěvou čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, který má do České republiky dorazit do konce března. Podle zdroje Radiožurnálu bude možné celou investici dokončit až zhruba v polovině letošního roku.

Čínská společnost CEFC už v Česku investovala do zmiňované finanční společnosti J&T, spekuluje se navíc o navýšení jejího podílu z původních deseti procent až na 50. Kromě toho nakoupila CEFC také šedesátiletý podíl ve fotbalovém klubu Slavia nebo 50 procent v leteckém přepravci Travel Service.

Portfolium Penty zahrnuje podniky v oborech finančnictví, zdravotnictví či strojírenství. Společnost ovšem vlastní i sázkařskou firmu Fortuna, nedávno navíc vstoupila do mediální skupiny Vltava-Labe-Press, která vydává regionální Deníky.

Čtěte také: Čínská CEFC chce zvýšit podíl v J&T na 50 procent

Koupí vás možná Číňané, řekl překvapeným Lázním Kyselka Zeman

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články