Povstalci zaútočili na Mariupol, město hlásí desítky mrtvých
Konflikt na Ukrajině
Tři desítky mrtvých a stovku zraněných si vyžádalo sobotní ostřelování přímořského města Mariupol, které je pod kontrolou ukrajinské armády. Proruští separatisté sice odpovědnost za útok odmítli, později odpoledne ale jejich vůdce Alexandr Zacharčenko oznámil zahájení ofenzivy. Boje u tohoto azovského přístavu v posledních dnech i přes příměří zesílily stejně jako na dalších místech východní Ukrajiny. Evropská unie bombardování odsoudila a upozornila na další zhoršení vztahů s Ruskem.
„Dnes začal útok na Mariupol. Bude to nejlepší uctění památky všech našich padlých,“ prohlásil podle agentury RIA Novosti Zacharčenko při kladení věnců k místu, kde v Doněcku ve čtvrtek zemřelo osm lidí a sedmnáct utrpělo zranění. Z odpovědnosti za incident se strany vzájemně obviňují.
Později ale Zacharčenko slova o ofenzivě vzal zpět. "Nikdo se na město zaútočit nechystá," řekl podle ruských médií. Dodal, že do dnešního dne povstalci žádné bojové akce u Mariupolu nevedli. Ale potom, "co se Kyjev rozhodl svalit na nás vinu za svou chybnou palbu na obytnou čtvrť, jsem dal rozkaz udeřit na pozice ukrajinských vojsk východně od Mariupolu", dodal.
Podle ukrajinských úřadů počet obětí postupně vzrostl až na 30 mrtvých a 93 zraněných. Premiér Arsenij Jaceňuk kvůli útoku vyzval Radu bezpečnosti OSN, aby se vyhrocenou situací na východě Ukrajiny zabývala na mimořádném zasedání.
#Mariupol pic.twitter.com/54bBbhYeY4”
— Kateryna_Kruk (@Kateryna_Kruk)
24. Leden 2015
Kyjev ihned po útoku na přístavní město obvinil z odpovědnosti povstalce, ti ale nařčení odmítli. „Tohle je čirá dezinformace. Milicionářské jednotky nezačaly pálit směrem k Mariupolu nebo na jeho domy,“ uvedlo v prohlášení ministerstvo obrany samozvané Doněcké lidové republiky. Pozdější Zacharčenkovo oznámení ofenzivy ale toto tvrzení zpochybnilo.
Agentura AP citovala ukrajinské ministerstvo obrany, podle něhož vzbouřenci vedli tři samostatné palby na Mariupol a jeho okolí z raketometů. Čtyři ze šesti těchto těžkých zbraní prý armáda při odvetě zničila.
Starosta města podle AP sdělil, že šlo o masivní útok. „Stříleli povstalci. Je to naprosto jasná ruská agrese, která způsobila hrozné ztráty mezi obyvateli východní části města,“ uvedl v prohlášení. Granáty prý zasáhly obytné domy, mateřskou školku, tržnici a obchody. Frontová linie se v současné době podle AP nachází asi 10 kilometrů od východních předměstí Mariupolu. V souvislosti s ostřelováním vyzvala radnice obyvatele ke klidu a k ignorování zvěstí, že se armáda chystá z města stáhnout. „Naopak, všechny jednotky jsou plně připraveny na boj. Bezpečnostní opatření jsou posilována,“ uvedla radnice s tím, že není hlášen žádný pohyb oddílů separatistů směrem k městu.
Mariupol je ze strategického hlediska považován za bránu ke Krymu. V případě pádu města by se totiž povstalcům otevřela pozemní cesta k autonomnímu ukrajinskému poloostrovu, který Rusko loni v březnu anektovalo. Boje se v posledních soustřeďují vedle Mariupolu především na okolí měst Horlivka, Debalceve a Luhansk, hlášeny jsou i z okolí Doněcka, kde armáda tento týden po měsících tvrdých střetů vyklidila místní letiště. Doněčtí povstalci dali v pátek na vědomí, že nemají o další mírová jednání zájem a že vojska doněcké i luhanské „republiky“ jsou připravena k postupu na západ.
Mluvčí protipovstalecké operace Andrij Lysenko na sobotní tiskové konferenci řekl, že u doněckého letiště i po stažení armády z nového terminálu, který je v podstatě zničen, boje pokračují. Vojsko prozatím drží část areálu, především pak úsek vzletové dráhy. Kyjev tvrdí, že nynější zvýšená vojenská aktivita povstalců je výsledkem armádních dodávek a posílení stavů z Ruska. Moskva toto obvinění odmítla a nadále prohlašuje, že na Donbas rebelům neposílá žádnou vojenskou pomoc a ani vojáky.
Some pretty grim images coming in apparently from this morning's shelling in Mariupol. pic.twitter.com/TM3diu8bin
— Shaun Walker (@shaunwalker7)
24. Leden 2015
Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), která na Ukrajině sleduje dodržování příměří a také vystupuje jako prostředník jednání, v sobotu vyzvala k vyhlášení klidu zbraní v Doněcku a v okolí jeho letiště, neboť oblast čelí „zhoršující se humanitární situaci“. Ve své zprávě zároveň vyslovila „hluboké znepokojení“ ze stoupajícího počtu civilních obětí a vyzvala obě znesvářené strany, aby se vyvarovaly použití těžkých zbraní, jako jsou například nenaváděné střely z raketometu Grad.
K sobotnímu bombardování se vyjádřila také Evropská unie a upozornila, že zostření bojů na východě Ukrajiny může dál vážně zhoršit vztahy s Ruskem. Podle agentury AFP to uvedla v prohlášení šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová poté, co povstalci oznámili, že na město zaútočili. „Žádám Rusko, aby využilo svůj silný vliv a zastavilo veškerou vojenskou, politickou a finanční podporu vůdců separatistů v zájmu odvrácení katastrofálních důsledků pro celý svět,“ dodala Mogheriniová.