Studenti elitní školy kradli v Osvětimi. Zatkla je policie
Exkurze v koncentračním táboře
Dva britští teenageři ze soukromé internátní školy v Cambridgi málem skončili ve vězení poté, co odcizili historické artefakty v Osvětimi. 17leté chlapce, kteří navštívili památník v pondělí v rámci školního výletu, za krádež zatkla policie. V úterý večer je však propustila, když se Britové k činu přiznali a dostali pokutu a podmíněný trest vězení. Za takovéto jednání přitom v Polsku hrozí rok až 10 let odnětí svobody.
Dva Brity policie zadržela poblíž skladiště zvaného Kanada, kde se dříve zabavovaly a třídily cennosti přijíždějících vězňů. Strážci památníku je přistihli, jak zde kopou v zemi a hledají zbylé věci po vězních. U obou mužů se pak našly různé věci jako kousky skla, knoflíky, strojek na stříhání vlasů a kovové úlomky, uvedl The Independent.
Regionální prokuratura v Osvětimi podle agentury AFP sdělila, že provinilci vinu přiznali a v souladu s polskými zákony si sami navrhli podmíněný trest vězení, dočasný dohled a pokutu. Soudce jejich návrh přijal, přičemž stanovil délku podmíněného vězení na jeden rok a výšku pokuty na 1000 zlotých (6500 korun). Za takový čin přitom v Polsku může hrozit až deset let za mřížemi.
„K činu se přiznali a s polskými úřady plně spolupracovali. Za újmu, kterou způsobili, se velice omlouvají,“ řekl mluvčí Perseovy školy v Cambridgi, kde oba provinilci studují. Studenti této školy byli v Osvětimi na naučném školním výletě.
Na chlapce se za jejich čin snesla vlna kritiky. Karen Pollocková z britské organizace vzdělávající o holokaustu (Holocaust Educational Trust) jejich chování označila za naprosto šokující s tím, že vyjadřuje obrovské pohrdání s historií místa, na němž zahynulo víc než milion lidí.
Čtěte také: Neonacista zjistil, že je Žid. A otočil o 180 stupňů
„Naším úkolem je vzdělávat další generace, aby se vyhnuly ignoraci a nenávisti. Za patnáct let, co jsme zorganizovali výlety tisíců britských teenagerů v Osvětimi, jsme se s ničím takovým nesetkali,“ uvedla.
Není to poprvé, co na místě bývalého nejhoršího nacistického tábora došlo k pokusu o krádež. V roce 2010 policie zatkla Švéda, který organizoval loupež kovového nápisu Arbeit Macht Frei, který „vítal“ ve čtyřicátých letech všechny příchozí vězně.