Slušných lidí se zastane jen Okamura

Komentáře
Petr Holub
Sdílet:

Když mlčí seriózní politici, otevírají prostor populistům a extremistům.

Populista Tomio Okamura protiromským výpadem vyšel vstříc úzkostným náladám ve společnosti, které si sám vyložil jako protiromské. Svůj výrok však mohl uplatnit jen v prostředí, kde politici úzkost určité části populace dlouhodobě ignorují.

Nestačí, aby strany Okamurovo hanebné vystoupení odsoudily. Měly by udělat víc a předem vyloučit, aby podobné populistické a xenofobní výkřiky vůbec našly posluchače. Pak toho Okamura i další nechají.

Averzí k Romům ventiluje část populace strach z chudoby a obavy o bezpečnost. Minimálně ze zkušeností známých ví každý, že v Česku vznikají ghetta, do kterých se člověk dostane bez svého zavinění a ze kterých jde těžko utéct. Člověk má dost starostí s tím, aby udržel špatně placenou práci a zaplatil tak nájem, a až pozdě si uvědomí, že několik paneláků v jeho nejbližším okolí obývají podivní lidé mnohem hůře oblečení než většina lidí ve městě, že se mu ze sklepa nějak často ztrácejí věci a že se už sám bojí chodit ven po setmění.

Část okolních obyvatel jsou Romové a člověk jim začne dávat vinu za to, že se poměry tak zhoršily. Mnozí z nich nepracují a dávky jim umožňují stejný život jako jeho dřina ve fabrice. Pak slyší Okamuru nebo jiného populistu, který přece říká úplnou pravdu, že za všechno mohou Romové, kteří ohrožují slušné lidi. A když se v okolí koná rasistické shromáždění, samozřejmě se zúčastní.

Popis vzniku panelového ghetta vychází ze studie o českobudějovickém sídlišti Máj, který nechala před rokem vypracovat vládní Agentura pro sociální začleňování. Její zájem se dá pochopit. Na sídlišti v jednom z nejbohatších tuzemských měst došlo k stejným rasistickým pochodům, jako v tradičně problémových regionech Ústecka.

Studie popsala, že ke vzniku ghetta přispěly svými chybami a nečinností státní úřady. Magistrát zřídil sociální byty v nejhustěji zastavěné části Máje a tím způsobil, že se v ní koncentrovala romská menšina. Místní školy segregovaly děti z romských rodin. Pracovní úřady neměly dost lidí, aby zprostředkovaly práci nevzdělaný mladíkům, zato však vyplácely vysoké dávky majitelům tamních bytů, kteří do nich stěhovali další chudé lidi. Sociální úřady i policie ignorovaly drogovou scénu, která na sebe upozornila tím, že už začátečníci aplikují pervitin přímo do žíly. Během finanční krize přišli o práci další lidé a ke konfliktu mezi chudými Romy a Neromy pak stačilo, aby počátkem roku 2013 přibylo trestných činů.

Politici odsuzují Okamurovy výroky. Jenže pouze šéf strany Úsvit se svým způsobem vyjádřil k problému, který skutečně existuje. Rázný a v některých rozměrech brutální policejní zásah před rokem zklidnil situaci na Máji. To však neznamená, že v Českých Budějovicích nebo jiných městech nemohou vznikat další konflikty. K překvapení může dojít kdykoli.

Neexistují studie, které by popsaly, jestli se situace v regionech nebo na úrovni republiky v poslední době zlepšila nebo zhoršila. Optimismus není na místě, protože chudých rodin přibývá. Stát loni podle ministerstva financí vyplatil o třetinu víc dávek pro nejchudší než v roce 2012, v prvním pololetí roku 2014 náklady na dávky rostly ještě rychleji. Násilných trestných činů ani krádeží letos neubývá.

Okamura má dost důvodů k dalším komentářům.   

Čtěte také: Rasista Okamura je dnešní Sládek. Jen nebezpečnější

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz