Neziskovky jsou pijavice státu, myslí si Zeman

prezident o NEZISKOVých ORGANIZACích

Neziskovky jsou pijavice státu, myslí si ZemanAKTUALIZOVÁNO 1
Domov
Echo24
Sdílet:

Neziskové organizace pokládám za pijavice na státním rozpočtu a na tomto názoru setrvávám, řekl prezident Miloš Zeman v rozhovoru pro deník Blesk. Podle prezidenta by se financování neziskových organizací mělo změnit tak, že za každou korunu státní dotace by si musely vydělat korunu vlastní.

„Sám bych změnil jejich financování tak, že za každou korunu státní dotace by si musely vydělat korunu vlastní. A kdyby toho nebyly schopny, tak by samozřejmě zanikly. V případě některých těchto neziskových pijavic by to samozřejmě bylo jenom dobře,“ uvedl Zeman.

V rozhovoru hovořil i o novele školského zákona, který zavádí mimo jiné povinnou školku pro dvouleté děti a který prezident vetoval. Na dotaz, zda měl nějaký náznak, že mu veto vyjde, odpovědět, že samozřejmě ano. „A záleželo jenom na tom, jestli vládní strany dostatečně zdisciplinují své poslance, neboť, jak víte, podle poslaneckého slibu poslanec hlasuje podle svého vědomí a svědomí. A není vázán žádnými stranickými předpisy. Prohrál jsem to o pouhých šest hlasů, což je podle mého názoru velmi slušné skóre,“ uvedl Zeman.

Novelu prohlubující inkluzi ale předtím prezident podepsal. „Když byla v Lánech poslední porada paní ministryně s mým expertním týmem, tak mohu jednoznačně konstatovat, že všichni jeho členové včetně mě se ostře vyjádřili proti inkluzi, a že jsem měl možná mylný dojem, že paní ministryně o těchto protiargumentech bude přemýšlet a že se podaří dosáhnout odkladu inkluze o dva roky. Je mi líto, že se tak nestalo,“ řekl Zeman. O ministryni školství Kateřině Valachové (ČSSD) řekl, že je pod dvojím tlakem. „Ten zmíněný tlak, odborný, nikoliv mocenský, mého expertního týmu na jedné straně, a rozhodně nemohu říci odborný tlak některých jejích spolupracovníků na straně druhé,“ řekl Zeman.

Zemanův výrok komentoval na Twitteru předseda TOP 09 Miroslav Kalousek, podle kterého nyní místo Fondu ohrožených dětí či Klokánka bude podporováno Čapí hnízdo ministra financí Andreje Babiše (ANO) či projekt Surikata.

Čtěte dále: Zeman: Navrhnu vládě označit vyvraždění Arménů Turky za genocidu

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články