Jidáš letošních maturit? Ezop. Studenti pohořeli na otci bajek

Kdo psal bajky? Homér i Spartakus

Jidáš letošních maturit? Ezop. Studenti pohořeli na otci bajekNOVÉ
Domov

Vloni Jidáš, letos Ezop a epizeuxis. Podle maturantů šlo o největší oříšky letošního didaktického testu z českého jazyka. Otázka, která se věnovala otci bajek, způsobila mezi studenty na sociálních sítích pozdvižení. Nejvtipnější memy si prohlédněte v rozsáhlé galerii.

V úterý skládali studenti posledních ročníků středních škol maturitu z českého jazyka a literatury. Za úkol měli hledat chyby v textu, určit správné slohové útvary a žánry i vysvětlit češtinářské pojmy či poznat podle popisu významného literáta. Poslední dvě položky činily maturantům největší problémy.

Hned ve druhé otázce měli za úkol určit literární žánr, v němž vystupují zvířata s lidskými vlastnostmi. Bajku úspěšně poznala většina maturantů, jejího otce ovšem nikoliv.

„Počkat, to nenapsal Homér?“ zjišťoval Jan na na facebookovém profilu Maturita z češtiny. „Sakra, já tam napsala Aristotela,“ přidala se k němu Tereza v komentářích.

Na sociálních sítích dokonce vznikla stránka Ezop mi pokazil maturitu z češtiny, kde se středoškoláci svěřují se svými odpovědmi. Jako otce bajek považovali nejen řecké myslitele jako Sofokla či Aristotela, pletli se jim tam i Spartakus či Achilles.

„Mně se spojil Andersen s Ezopem a vznikl Edison,“ zmiňuje jedna z maturantek. Na slovo si přišli i čeští spisovatelé včetně Nerudy, Čapka či Kafky, přestože zadání jasně mluvilo o antickém autorovi.

Někteří studenti argumentují, že znalost Ezopa a jeho bajek by v didaktickém testu neměl co pohledávat. U jiných je na vině kolonka k vyplnění odpovědi – ta se skládala z pěti teček, tudíž předpokládali, že Ezop by do kolonky „nepasoval“.

Ezop se rázem stal vděčným materiálem na vtipná videa a internetové memy. Dočkal se i parodované scény z Pádu třetí říše, v níž si Hitler stěžuje na bajky.

Epizeuxis? Ne, děkuji

Spousta maturantů narazila u básnického pojmu epizeuxis, tedy označení opakování slova či slovního spojení ve verši. Mnozí o něm slyšeli vůbec poprvé.

„Nevím teda, kdo ty testy vymýšlí, ale když ani naše češtinářka neví, co je epizeuxis, tak to je už moc,

Více na https://www.blesk.cz/clanek/zpravy-udalosti/391763/orisky-letosnich-maturantu-ezop-epizeuxis-i-napsat-sloh-na-dane-tema.html?utm_source=blesk.cz&utm_medium=copy

„Ani naše češtinářka nezná to slovo. To něco vypovídá o nespravedlivosti testu,“ stěžuje si Adam v komentářích stránky Maturita z češtiny.

Našel se i student, který upravil definici pojmu epizeuxis na Wikipedii. „V dnešní době se hojně diskutuje, jestli slovo nebylo vymyšleno pouze za účelem maturitního didaktického testu z českého jazyka 2016,“ říkala internetová encyklopedie před zásahem editorů.

Mluvčí Cermatu Jan Pohanka ale potvrdil deníku Blesk, že pojem byl uveden v katalogu požadavků. „Ten je veřejně dostupný, tudíž neexistuje důvod, proč by epizeuxis měl maturanty zaskočit,“ dodává.

Didaktický test se skládal z 32 otázek, maturanti mohli získat maximálně 50 bodů. K úspěšnému složení zkoušky ale stačilo získat pouhých 22 bodů.

Za správnou odpověď k Ezopovi mohli studenti dostat pouhý bod. „Silně pochybuju, že by vám Ezop mohl pokazit celou maturitu. Chyba bude jinde,“ uzavírá Martin na sociálních sítích.

Vloni je zradil Jidáš

V dnešní době se hojně diskutuje, jestli slovo nebylo vymyšleno pouze za účelem maturitního didaktického testu z českého jazyka v roce 2016,“ uváděla po zásahu editora internetová encyklopedie.

Více na https://www.blesk.cz/clanek/zpravy-udalosti/391763/orisky-letosnich-maturantu-ezop-epizeuxis-i-napsat-sloh-na-dane-tema.html?utm_source=blesk.cz&utm_medium=copy

Podobné bouře na sociálních sítích způsobil vloni Jidáš. Maturanti v textu dostali několik indícií, podle kterých měli poznat biblickou postavu.

Mnohým ale ani nabízené nápovědy nepomohly. „Aha, on Ježíš Iškariotský asi neexistuje, co?“ ujišťoval se Petr na sociálních sítích. Jako odpovědi padly nejen biblické postavy, ale i antičtí myslitelé a vojevůdci.

Maturantům se nezamlouvalo, že by k úspěšnému složení maturitní zkoušky museli znát pasáže z Bible. Především oponovali tím, že by součástí testu nemělo být nic z náboženství ani kulturního přehledu.

„Tady ale vůbec nejde o kulturní přehled nebo víru. Bible je jedna z nejprodávanějších a nejpopulárnějších knížek v historii, a tudíž nedílnou součástí nauky o literatuře. A ta už součástí maturitních osnov je,“ dodává jeden z maturantů.

Čtěte také: České školy diskriminují chudé chytré děti

„Mně se spojil Anderson s Ezopem a vznikl z toho Edison,“ uvedla v rámci této skupiny například Marie.

Více na https://www.blesk.cz/clanek/zpravy-udalosti/391763/orisky-letosnich-maturantu-ezop-epizeuxis-i-napsat-sloh-na-dane-tema.html?utm_source=blesk.cz&utm_medium=copy