Kdy už se lidstvo a prasectvo poučí?

Komentáře
Ondřej Štindl
Sdílet:

Pondělí!! V novinách hodně fotbalu, stavy zdejších politiků. Jaderné palivo. Potřebuju ho! Pondělí!!

Podle Lidových novin se „Česko může zbavit jaderné závislosti na Rusku“. „Dosud téměř nikdo nepochyboval o tom, že jediným možným dodavatelem jaderného paliva pro starší reaktory typu sovětského typu VVER-440, které stojí například v jihomoravských Dukovanech, zůstane ruská společnost Tvel právě ze skupiny Rosatomu. Jenže na půdě Evropské unie sílí názor, že je nutné posilovat energetickou bezpečnost a hledat případného alternativního dodavatele paliva.“ Americká firma Westinghouse se podle deníku k k výrobě toho typu paliva možná vrátí. 

Mladá fronta Dnes rozebírá genezi divácky vděčného sporu Miroslav Kalousek versus Andrej Babiš. Činí tak pod titulkem „Emoce alfa samců. Babiš a Kalousek si útočí na slabiny“ S přihlédnutím k různým významům slova „slabiny“ jednoho napadne, že popsaná situace by mohla dost zásadním a dost negativním způsobem ovlivnit (alfa) samectví obou zúčastněných. „Přitom s Andrejem Babišem se znají dvacet let, a dokonce si tykají. Majitel Agrofertu však s Kalouskem nikdy neměl tak úzké vztahy jako třeba s Ivanem Langrem z ODS či Stanislavem Grossem z ČSSD. Až do loňského roku na sebe vzájemně neútočili. Naopak, Babiš před komunálními volbami 2010 dokonce podpořil Zdeňka Tůmu jako kandidáta TOP 09 na pražského primátora. A před prezidentskými volbami 2013 zase Karla Schwarzenberga. Osobní spor vybouchl až loni na podzim před sněmovními volbami. Tehdy Kalousek zjistil, že podceňované hnutí ANO začalo v průzkumech raketově růst – a ve velkém sbírá hlasy pravici.“ 

Hospodářské noviny píší o kampani, kterou partaje před komunálními volbami vedou na webu. Mimo jiné tam hledají i svoje potenciální kandidáty. „Na hlas lidu se rozhodl spolehnout i ministr financí Andrej Babiš. Ten má ve zvyku vrcholné kandidáty svého hnutí ANO domlouvat a vybírat osobně. Má však za sebou přehmat s Janem Kaslem, kterého dohodl coby lídra pro Prahu: z toho ale kvůli sporům s pražskou organizací strany sešlo. ‚Pravděpodobně se obrátíme na občany, aby nám vytipovali nějaké kandidáty, které my neznáme a o kterých si myslí, že by mohli dobře reprezentovat v daném místě,‘ prohlásil Babiš.

Lidové noviny publikují rozhovor s právníkem a bývalým ředitelem Ústavu sociální práce Miroslavem Mitlöhnerem. Značný rozruch způsobil jeho text z roku 1986, který nepravdivě označil za výstup evropského vědeckého projektu. Především v něm ale argumentuje, že lékaři by měli mít moc usmrtit těžce malformované dítě bez souhlasu jeho rodičů. V rozhovoru tvrdí, že byl špatně pochopen – netvrdil, že by lékaři měli svévolně rozhodovat o životech handicapovaných dětí. Vysvětluje, že těžká malformace jev extrémní a poměrně vzácný. „Opravdu si myslím, že by měla být možnost beztrestně život takové nešťastníka ukončit. Lékař při narození těžce malformovaného jedince stojí před problémem, zda intervenovat anebo zda nechat osudu, tedy nechat zemřít. Postavíme-li se za stanovisko, že i těžce malformovaný jedinec je lidskou bytostí, a o tom já nepochybuji, tak potom neintervence podle současné trestně právní úpravy znamená spáchat trestný čin.“ Neintervence a aktivní usmrcení jsou ovšem dvě dost rozdílné věci, jakkoliv mohou vést ke stejnému výsledku. Dost těžko se mi přijímá představa, že by o ní rozhodoval doktor sám. Mitlöhner argumentuje tím, že už narození těžce malformovaného dítěte je pro matku dost traumatické a k té bolesti by se nemělo dále přidávat. Vyloučit rodiče z rozhodování je ale, myslím, traumatizující stejně. A ta situace by doktora stavěla před rozhodnutí, které by sám dělat neměl.

V Hospodářských novinách Luděk Mádl píše o zákulisí mezinárodního fotbalu. Připomíná mimo jiné nahrávku Lorda Triesmana, který vedl neúspěšnou britskou kampaň pro uspořádání mistrovství světa v roce 2018, které proběhne v Rusku. Zaznamenala ji při večeři jeho o 37 let mladší bývalá asistentka, nahrávku předala bulvárnímu deníku Daily Mail. Triesman tam mimo jiné říká: „Španělé budou ale u Rusů hledat pomoc pro uplácení rozhodčích na MS (v JAR 2010, kde Španělsko vyhrálo – pozn. aut) (...) Takže je pak možné, že Španělé budou Rusům vděční, od kandidatury na MS 2018 ustoupí a přepustí Rusům svoje hlasy.“  

LN v titulku staví zásadní dilema „Boj o bobra: chránit nebo střílet?“ Tady fakt nevím. Alibisticky dávám od problému ruce pryč.

Další zvířecí kauzu přináší Blesk, činí tak pod titulkem: „Prase propíchlo chovatele, ten propíchne je!“ Ach, ten věčný koloběh propichování lidí a prasat, prasat a lidí. Kdy už se lidstvo a prasectvo poučí? Nikdy, bojím se, že nikdy.  

Sdílet:

Hlavní zprávy

Spiknutí neinformovaných

KOMENTÁŘ

Minule jsem tu psal o nešťastném zvyku českých politiků zaujímat vyhrocená stanoviska ke světovému dění – čím odlehlejší, tím lépe. Spekulace zní, že politici ...

00:07

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz