Schwarzenberg kritizuje Zemana. Připomněl mu Masaryka
Ostře proti islamofobům vystoupil na svém Facebooku šéf TOP 09 a bývalý ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Ten mimo jiné prohlásil, že v kázání nenávisti a vylučování skupin obyvatelstva jsou lidé kolem Bloku proti islámu a strany Úsvit – národní koalice stejní, jako fašistická hnutí ve 30. letech. Schwarzenberg se také pozastavil nad přítomností prezidenta Miloše Zemana na pražském Albertově v době, kdy tam 17. listopadu plánují svou demonstraci islamisté. Něco takového by prý Masaryk nikdy neudělal.
Schwarzenberg připomněl, že koncem 30. let u nás existovala různá hnutí, která burcovala národ a varovala před židovským nebezpečím a světovým spiknutím. Dnes se neburcuje proti Židům či muslimům, kterých je u nás málo, ale obdobné skupiny vyzývají k boji proti islámu.
„Ovšem ve třicátých letech se tací alespoň poctivě jmenovali fašisté. Dnes, ze vcelku pochopitelných důvodů, užívají jiné názvy. Ale kázání nenávisti a vylučování skupin obyvatelstva, strach před čímkoliv cizím a jiným, spojuje pány Konvičku, Černocha a další s jejich předchůdci o osmdesát let dříve,“ odsoudil Schwarzenberg islamofoby.
Končící šéf TOP 09 se také pozastavil nad tím, že prezident Miloš Zeman dorazí na Albertov právě v době demonstrace proti islámu.
„Zatímco Tomáš Garrigue Masaryk ovšemže ani na vteřinu nepomyslel na to, že by snad shromáždění podobných skupin podpořil, či na nich dokonce promluvil, z Hradu slyšíme, že si prezident Den boje za svobodu a demokracii připomene na Albertově v době konání demonstrace Bloku proti islámu a Úsvitu – národní koalice,“ kritizuje Schwarzenberg.
Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček nicméně v úterý tvrdil, že je vše obráceně. Příznivci Bloku proti islámu přijdou na Albertov podpořit Zemana a ne naopak. Podle Ovčáčka média „opět dezinformují“.
V roce 39 bojovali studenti proti podobným myšlenkám
Schwarzenberg také připomněl, že 17. listopad neodkazuje pouze na události z listopadu 1989, kdy se po demonstraci studentů a jejich zbití na Národní třídě začal hroutit komunistický režim. „Sedmnáctého listopadu 1939 demonstrovali čeští studenti právě proti podobným myšlenkám, proti kazatelům nenávisti a strachu, kteří se teď budou roztahovat na Albertově. Draze za to zaplatili a na jejich počest se tento den oslavuje jako Mezinárodní den studentstva,“ uvedl.
Podle bývalého ministra zahraničí jsou dnes v Česku i ve světě děti, ženy a bezbranní chráněni zákonem před zneužitím. Stejně tak bychom se prý měli snažit zabránit zneužití svátků, jako je 17. listopad a 28. říjen, lidmi, kteří boří jejich podstatu: „Obranu svobody a právního státu proti nenávisti a populistickým lžím.“