Architektem od školky. Šlechtová chce zkrášlit Česko

ambiciozní plán

Architektem od školky. Šlechtová chce zkrášlit ČeskoNOVÉ
Ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (za ANO) naslouchá pokynům premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) Foto: Foto: Jan Zatorsky, ECHO24.cz
1
Domov
Jan Kálal
Sdílet:

Kvalitnější architektura, hospodárnější budovy a přívětivější veřejný prostor. A také města a venkov v harmonii s jejich okolní krajinou. Ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (za ANO) načrtla ambiciózní plán, který by měl do roku 2020 proměnit Českou republiku. V dokumentu, který už získal i podporu vlády, sází třeba na výchovu architektonického cítění v dětech už od školky.

„Přijetím Politiky architektury a stavební kultury ČR chceme splatit dluh, jenž máme k prostředí vytvářenému výstavbou, které má na kvalitu našeho života přímý vliv a které bylo dlouhou dobu zanedbáváno,“ uvedla ministryně Šlechtová. Více než 40stránkový dokument plný cílů a opatření by měl pomoci zařadit Česko po bok vyspělých států v Evropě.

„Pro utváření vztahu k místu a pro formování základů představivosti, prostorového a estetického vnímání i tvořivosti je zásadní i předškolní vzdělávání.“

Materiál, který ministerstvo zveřejnilo na svém webu, by měl být podle resortu srozumitelný pro širokou veřejnost. Šlechtová chce lidi nasměrovat k uvědomělému architektonickému vnímání od útlého věku až do dospělosti. „Každý občan by měl rovněž znát svá práva v oblasti územního plánování, aby se cítil spoluzodpovědný nejen za stav prostředí ve svém bezprostředním okolí, ale aby byl i schopen přispět k ochraně práv společnosti,“ zmiňuje dokument.

Čtěte také: Šlechtová naštvala Bulhary: Sofie je ošklivé město

„Architektura, urbanismus, územní plánování, krajinářská architektura, stavební kultura a uvědomování si kvality prostředí jsou témata, která je třeba v přiměřeném rozsahu vyučovat již na základních a středních školách,“ stojí v plánu pro roky 2015 až 2020. „Pro utváření vztahu k místu a pro formování základů představivosti, prostorového a estetického vnímání i tvořivosti je zásadní i předškolní vzdělávání,“ připojuje.

Stát by měl veřejnými stavbami ukazovat metr kvality architektury, stavebního provedení i urbanistického začlenění.

Tlak na cenu, ignorace okolí a občanská (ne)vybavenost

Politika architektury a stavební kultury se věnuje krajině a sídlům, stavbám, ale i vzdělávání, osvětě a výzkumu. Vychází přitom z analýzy, která ukázala na řadu nedostatků českého stavebnictví. Mezi nimi je například chybějící důraz na dostupnost základní občanské vybavenosti. Nebo to, že stavby nerespektují kontext prostředí, do kterého jsou zasazené. A do třetice třeba tlak na co nejnižší cenu veřejných zakázek, které už tolik nedbají na vysokou kvalitu samotných staveb. Chybou je i to, že v Česku chybí specializované výzkumné pracoviště zaměřené na architekturu a územní plánování.

Recept na lepší zítřky? Například podpora využití opuštěných budov a areálů a také rekonstrukcí a přestaveb pomocí nižšího zdanění a dotačních titulů. Stát by měl veřejnými stavbami ukazovat metr kvality architektury, stavebního provedení i urbanistického začlenění. V úvahu připadá také obnova nebo zřízení instituce hlavního architekta pro městské regiony i některá území obcí s rozšířenou působností. A kromě výchovy na školách by měla lidi pozitivně ovlivňovat také média, zvlášť ta veřejnoprávní, který by pomohla vytvořit poptávku po kvalitní architektuře.

Čtěte také: Taková bude nová Praha: široké chodníky, méně sloupů, víc přechodů

Sobotka: Podnikatelské baroko jen tak nevymizí

Uvedení plánu ministryně Šlechtové do praxe má do roku 2020 vyjít na více než šest miliard korun. Kromě jejího resortu se o náklady podělí ještě ministerstvo školství, ministerstvo průmyslu a organizační složky státu.

Zda celé vynaložené úsilí pomůže k tomu, že v Česku bude vznikat krásnější architektura a vymizí naopak podnikatelské baroko, není jisté. Například premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) je k tomu skeptický. „Obávám se, že takto jednoduché to nebude. Ministerstvo pro místní rozvoj by si určitě přálo, aby tomu tak bylo. Ale myslím si, že to se zařídit schválením takové koncepce nedá,“ řekl na dotaz deníku ECHO24.cz. Jeho vláda přesto materiál ve středu schválila bez rozporu a ten bude teď sloužit jako strategický dokument zejména pro další činnost resortu místního rozvoje.

Čtěte také: Vzniklo u nás v architektuře za 25 let něco výjimečného?

Sdílet:

Hlavní zprávy

Spiknutí neinformovaných

KOMENTÁŘ

Minule jsem tu psal o nešťastném zvyku českých politiků zaujímat vyhrocená stanoviska ke světovému dění – čím odlehlejší, tím lépe. Spekulace zní, že politici ...

00:07

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz