Levnější ropa přináší Rusku větší ztráty než sankce

Ceny ropy spadly

Levnější ropa přináší Rusku větší ztráty než sankceNOVÉ
Ilustrační foto Foto: FOTO: Archiv
1
Ekonomika
Sdílet:

Ztráty, které Rusku způsobují sankce spojené s ukrajinskou krizí, představují asi 40 miliard dolarů ročně. Řekl to dnes ruský ministr financí Anton Siluanov. Ztráty, které vznikají Ruské federaci vinou poklesu cen ropy pak ministr odhadl na dalších 90 až 100 miliard dolarů. Celková částka, tedy až 140 miliard dolarů (zhruba 3,1 bilionu Kč) ročně, představuje kolem sedmi procent výkonu ruské ekonomiky.

Rusko se stalo terčem sankcí západních zemí kvůli svému postupu v ukrajinské krizi. Sankce vedly k výraznému odlivu investic a prudkému poklesu kurzu rublu. Ruská centrální banka tento měsíc předpověděla, že sankce budou v platnosti ještě na konci roku 2017. "Hlavním problémem pro rozpočet, ekonomiku a finanční systém je cena ropy a pokles přílivu peněz z prodeje zdrojů energie," prohlásil Siluanov, jehož cituje agentura Reuters.

Ruský ministr energetiky Alexandr Novak minulý týden v pátek uvedl, že vláda jedná o možném snížení produkce ropy s cílem podpořit její cenu. Podle dnešní zprávy listu Kommersant by Moskva mohla signalizovat redukci těžby o zhruba 15 milionů tun ročně (300.000 barelů denně). V říjnu dosahovala těžba v Rusku 10,6 milionu barelů denně.

Rusko ale rovněž sdělilo, že namísto snížení by těžbu mohlo nechat na nezměněné úrovni. To naznačuje, že konečné rozhodnutí ještě nepadlo. "Domníváme se, že náš příspěvek je v zásadě takový, že ponecháváme produkci ropy (beze změn)," uvedl Novak v rozhovoru, jehož plné znění dnes odvysílala státní televizní stanice Rossija 24.

Čtěte také: Západ chce sankcemi svrhnout ruský režim, tvrdí Lavrov

Rusko je největším producentem ropy na světě. Ruský ministr hospodářského rozvoje Alexej Uljukajev už v říjnu varoval, že ruská ekonomika by v příštím roce mohla klesnout, pokud ceny ropy zůstanou na nízké úrovni. Ruská vláda letos očekává zpomalení hospodářského růstu na 0,5 procenta z loňských 1,3 procenta.

Za poklesem cen ropy stojí dostatečné zásobování trhu touto surovinou a obavy ohledně vývoje poptávky v Evropě a v Asii. Podle zdrojů Kommersantu Rusko doufá, že Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) zareaguje na pokles cen snížením produkce. Kartel bude o své těžební politice jednat ve čtvrtek ve Vídni.

Cena severomořské ropy Brent se v polovině listopadu propadla na čtyřleté minimum 76,76 dolaru za barel. Od června se tak snížila o zhruba třetinu. V současné době se Brent prodává za zhruba 80 dolarů. Podle některých odborníků by se pokles cen mohl prohloubit, pokud OPEC nesníží těžbu o minimálně milion barelů denně. V současnosti činí těžební limit zemí OPEC 30 milionů barelů denně. Rusko potřebuje cenu ropy na úrovni 100 dolarů za barel, aby mělo vyrovnaný rozpočet.

Čtěte také: Sankce nás zasáhly, ale poškozují i vás, vzkázal Medveděv

Ministr Novak odhadl, že nabídka je v současnosti až o 800.000 barelů denně vyšší než poptávka. Rusko má podle něj v plánu ponechat do roku 2020 těžbu na úrovni zhruba 10,4 až 10,5 milionu barelů denně. "Přistoupit k rychlému snížení nebo k rychlému zvýšení - to je fyzicky nemožné. Máme vlastní specifika těžby ropy," cituje ministra Reuters.

Podle nejmenovaného zdroje Reuters mohou vedle plánu, o kterém informoval Kommersant, existovat i jiné způsoby podpory cen ropy. Analytici ale tvrdí, že Rusko může v tomto smyslu učinit jen málo. Chybí mu totiž zařízení pro skladování ropy a těžbu z vrtů nemusí být schopno zastavit kvůli obavám, aby nezamrzly.   

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz