Barvité představy barvitých lidí. Ukázat kanál
Tak trochu ochromen banální chorobou jsem se do těch novin stejně tak trochu začetl a připadám si díky tomu tak trochu jak Meresjev mediální reflexe nebo čeho. Stálo to za to? Tak určitě.
Mladá fronta Dnes třeba píše o právních potížích Dalibora Mlejnského, někdejšího starosty Prahy 11, jedné z barvitých postav naší celkově barvité metropole. „Podle informací, které MF DNES ověřila u tří zdrojů obeznámených s vyšetřováním, zajistila policie přes čtyři miliony korun v Česku a dalších pětadvacet milionů našla v zahraničí. 'Něco málo mi doma našli,' potvrdil Mlejnský MF DNES, že u něj detektivové objevili peníze. Uvést přesné částky však odmítl a dál se nechtěl bavit. 'Chci vše nejprve vysvětlit policii. Na výslechu jsem ještě nebyl,' řekl. O jaké peníze šlo, případně na jakých účtech je policie objevila a zda jsou nadále zabaveny, anebo už byly Mlejnskému vráceny, nechce sdělit ani policie. (...) Bez komentáře tak policie nechala i dotaz, zda prověřuje, jestli si takové peníze mohl Dalibor Mlejnský vydělat. Jisté je, že z platu starosty ne. Jako vlivný politik veřejně mluvil o svých nejrůznějších podnikatelských aktivitách. Od restauratérství po turistiku. 'Prodával jsem české sklo, podnikal jsem se zlatem a diamanty, vozil jsem sem japonské turisty a podobně,' říkal Mlejnský. Posledních sedm let však podle obchodního rejstříku má už jen jednu firmu Tintern Abbey, která se podle uvedených údajů zabývá službami pro rodinu a domácnost.“ Často v téhle rubrice byly konstatovány a) vskutku podivné anglické názvy firem vlastněných různými těmi barvitými krajany a b) zvláštní záliba řečených barvitých krajanů sdružovat se pod hlavičkami navozujícími dojem čehosi prastarého, by posvátného. Vida, firma pana Mlejnského umožňuje zaškrtnout obě ty kolonky. Opatství Tintern je velice krásná gotická stavba ve Walesu (prastaro a posvátno). Pojmenovat po něm firmu, která poskytuje služby pro domácnost a rodinu (úklid?) zas naplňuje požadavek "bizáru". A tak to má být.
Jinak je v denících docela dost Andreje Babiše. Právo na otvíráku popisuje, že se kvůli němu v úterý pohádali sociálně demokratičtí poslanci ("Zarazte už Babiše, žádá klub ČSSD"). Uvnitř vydání pak popisuje koaliční spory kvůli vrácení zákona o DPH Senátem. Šéf ANO jím byl rozčilen. "Už mě to nebaví, ta naše koalice vůbec nefunguje, nechápu to, když máme koaliční dohodu, že v obou komorách mají koaliční poslanci a senátoři hlasovat pro návrhy ministrů." Hospodářské noviny na otvíráku popisují, že v ANO dochází ne snad ke sporům, ale k projevům určité různosti názorů. ("Řídit ANO jako firmu? Už NE"). deník to dává do souvislosti s blížící se volbou místopředsedů. "Plejáda zájemců o čtyři místopředsednická křesla se dnešním vymezováním snaží zviditelnit. Co konkrétně kritizují? Naposledy to byly změny ve vládě. Babiš je s poslanci nejenže neprobíral, ale ani jim je dopředu neoznámil. Vše se dozvěděli až z médií. (...) 'Většina lidí v poslaneckém klubu se takové přehlížení nelíbilo, protože jde o vážná rozhodnutí na vládní úrovni. Jelikož je vláda odpovědná sněmovně, jsou naše výhrady logické,' říká například poslanec Martin Kolovratník. Nutno říct, že Kolovratník i všichni další oponenti v rozhovorech zdůrazňují, jak moc Andreje Babiše nadále uznávají. Jen už prostě ne bezmezně a nekriticky. (...) I věrní se dnes cítí trochu odstrčeni. Mají pocit, že Andrej Babiš více než jim naslouchá poradcům na politický marketing, což je hlavně čtveřice Alexander Braun, Anna Matušková, Petr Topinka a Marek Prchal." Přehnaný spoleh na obchodníky s deštěm může pro Babišovy - po klausovsku řečeno - nestoupence působit docela nadějně.
Jindřich Šídlo se na autorské stránce HN vrací do dne, kdy proběhl ten slavný zátah na úřadě vlády, jenž přinesl konec Nečasova kabinetu. Cituje mimo jiné tehdejší slova Roberta Šlachty z ÚOOZ. '"Na začátku jsme prověřovali organizovanou zločineckou skupinu, která podle našich informací fungovala na základě klientelistických vazeb. Cílem těchto vazeb byl neúměrný zisk, měl tam být i určitý podíl vlivu ve státních a polostátních organizacích,' pravil Šlachta, a aby dodal svým slovům na razanci, přihodil i pár detailů, které musely šokovat každého. 'Při realizaci zásahu bylo provedeno 31 domovních prohlídek a prohlídek nebytových prostor. Při prohlídkách zajistili 120 až 150 milionů korun v hotovosti a desítky kilogramů zlata.' No nazdar, tohle vypadá monumentálně. A jak to souvisí s obviněnými poslanci a údajným zneužitím tajné služby, u níž si Nagyová měla objednat sledování tehdejší Nečasovy manželky Radky? 'Způsobem nám známým to spolu souvisí,' pravil Šlachta. Problém je, že dodnes toho oficiálně nevíme o moc víc."
Sparta včera dostala klepec na umělé trávě v Bernu, čímž vypadla z Evropské ligy. Lidové noviny to opisují dosti "svojským" kontrapunktem "Umělá tráva, opravdový smutek". I Blesk referuje o pražském setkání středoevropských prezidentů, Jež Miloš Zeman seznamoval se svým oblíbeným projektem plavebního kanálu Labe - Odra -Dunaj. Titulek zní: "Zeman ukázal kanál". Nakonec nějaký ten kanál ukáže skoro vždycky. Asi bychom si měli zvyknout.