Milá Evropo... Další česká petice podporuje uprchlíky

Milá Evropo... Další česká petice podporuje uprchlíky
Ilustrační foto Foto: FOTO: Shutterstock
1
Domov
Echo24
Sdílet:

Vlna uprchlíků, se kterou se potýkají mnohé evropské státy Českou republiku nevyjímaje, dala vzniknout další české petici, která vyzývá k jejich pomoci. Apeluje na vládu i prezidenta, aby se problému postavili. Zároveň ubezpečuje Evropu, že Češi jsou s uprchlíky solidární a chtějí pomoci. K otevřenému dopisu připojily podpisy stovky lidí. Petici sepsalo neformální sdružení lidí, kterým vadil obraz, který si Česká republika dělá ve světě. „Je to pokus vylepšit nezaslouženě špatnou pověst, kterou naše země ve světě kvůli svému postoji k uprchlíkům má,“ uvedla serveru Echo24.cz jedna z iniciátorek petice Barbora Antonová z hnutí Žít Brno, která však zdůraznila, že se nejedná o petici jejího hnutí, protože ji podepisují lidé s různými politickými názory.

Milá Evropo,

možná posloucháš deklarace našich politiků a myslíš si, že jsme trochu pokrytci a že si nevážíme členství v Unii. Možná to vypadá, že jsme zapomněli na bolestnou historii, když naši spoluobčané museli nedobrovolně opustit zemi: 80 000 Židů během holokaustu, miliony Němců, často antifašistů, po skončení války, 25 000 Čechoslováků po roce 1948 a téměř 500 000 lidí po roce 1968.

Snad si klepeš na čelo, co se to najednou děje v zemi, která dala světu Karla Čapka, Tomáše Garrigua Masaryka a Václava Havla. Kde se v Češích vzalo tolik nerozhodnosti, skepse a zbabělosti? Kam se poděly myšlenky solidarity, velkorysosti a humanismu? Neboj. S naší zemí to není tak špatné. To je jen dojem, který vyvolává naše politická reprezentace.

Věz, že cítíme sounáležitost s lidmi, kteří byli připraveni o své domovy, nemohou v míru vychovávat a vzdělávat svoje děti a rozvíjet svoje intelektuální schopnosti. Zkrátka vést úplně obyčejný život. A jsme, stejně jako ty, rozpačití z reakcí a nečinnosti našich státních orgánů, a tak jsme se rozhodli s tím něco udělat.

Stovky z nás vyrazily na pomoc lidem v bezprostředním ohrožení života. Mohla ses s námi setkat ve Vámosszabadi, Röszke, Horgoši, Györu, Szegedu, Tovarniku, Belim Manastiru… Tisíce lidí zajišťují tuto pomoc materiálně, finančně, logisticky. Další tisíce nás Čechů posílají teplé oblečení, přikrývky, jídlo a peníze. A také nabízíme postel a práci těm, kteří do České republiky přijdou.

Jsme Evropané, kteří jsou zklamaní liknavým přístupem své vlády. Ta sobě ani občanům nechce přiznat, že pár set kilometrů od našich hranic se odehrává obrovské neštěstí, které nepřerostlo v humanitární katastrofu jenom díky činnosti neziskových organizací a dobrovolníků. Státní struktury jako armáda, civilní obrana a krizové týmy však vyčkávají. Nevíme na co.

Jsme rozpačití z přístupu českých úřadů k lidem, kteří se ocitli na našem území a jimž se nedostává zacházení odpovídajícího mezinárodním konvencím. Ale zároveň doufáme, že chování k lidem, již byli zadrženi na své cestě za svobodou a umístěni do detenčních zařízení, vyplývá jen ze špatného odhadu situace, nedostatku informací a přehnaných obav, a nikoli ze zlé vůle.

Milá česká vládo a pane prezidente, přestaňte se bát. Dejte najevo lidem, kteří jsou naší kultuře bližší, než jste si ochotni připustit, že pro nás nejsou nepřátelé. Nechovejte se k nim jako ke zločincům. Začněme raději společně řešit, jak jim můžeme pomoct. Chceme být vzdělaní, kultivovaní a štědří, a proto se tak chovejme i k lidem v nouzi. Nemějte strach, nenecháme vás v tom. Spoustu věcí můžeme udělat za vás, aby vám zbyla síla na řešení závažných politických problémů, které ohrožují Evropu.

Milá Evropo, nelámej nad námi hůl. Ujišťujeme tě, že toho dokážeme hodně!

S díky a pozdravem
občané České republiky

Text petice je zveřejněný na internetových stránkách ZDE a koluje také na sociálních sítích.

V souvislosti s uprchlickou krizí vytvořili v minulosti petici čeští vědci a akademici. Kvůli přehodnocení postoje ohledně přerozdělení uprchlíků mezi členské státy Evropské unie apelovali na českou vládu v dalším otevřeném dopise osobnosti spojené s listopadem 1989 včetně Michaela Kocába nebo Jana Rumla. Bývalý premiér Petr Pithart nebo režisér Jiří Menzel se zase připojili ke stovce umělců a politiků ze střední Evropy, kteří vyzvali představitele i občany svých zemí k solidaritě s běženci.

Čtěte také: ‚Nesvádějte to na Němce.‘ Kocáb, Halík a spol. píší vládě

PETICE: Vědci proti strachu a lhostejnosti

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články