Kšeftař a estébák, který zachraňoval tisíce Židů. Odsouzen na smrt
Týdeník ECHO
Komunista, estébák, šmelinář, odsouzenec na smrt, ale i zachránce. Charakteristik muže, jehož neobyčejný život rámují poválečné dějiny Československa, je mnoho. Přesto jeho příběh zůstává víceméně neznámý. Zdeněk Toman.
Hned pět jmen je v archivech Státní bezpečnosti uvedeno u komunisty, který po válce řídil rozvědku ministerstva vnitra: Zdeněk Goldberger, Zoltán Goldberger, Zdeněk Toman, Zoltán Toman a Zolo Toman. Židovské historické prameny přiznávají Zdeňku Tomanovi významnou roli při podpoře židovských partyzánů a nelegální migraci evropských Židů do Palestiny pod britskou správou.
Zdeněk Toman se narodil na Podkarpatské Rusi v židovské rodině roku 1909 jako Zoltán Goldberger. Odešel studovat do Prahy a podle židovských pramenů si kvůli studiu v silně antisemitském prostředí změnil příjmení na Toman. Pravda ovšem je, že počešťování židovských jmen bylo za první republiky zcela běžnou záležitostí. A s antisemitismem to v předválečném Československu nebylo nijak žhavé. (Podle jiných zdrojů si ovšem jméno změnil až v následném exilu v Londýně.)
Po promoci na Právnické fakultě Univerzity Karlovy Toman odchází přes Berlín do Anglie. Tady pracuje v Czech Refugee Trust, firmě přímo řízené zpravodajskou službou Intelligence Service, která rozhoduje o tom, kdo z Čechů dostane britské vstupní vízum. Později v Anglii pracuje pro exilové ministerstvo sociálních věcí.
Ač strávil válku v Londýně, je Toman politickým přesvědčením skalní komunista. A strana ho po roce 1945 vysílá na ministerstvo vnitra. Stává se šéfem politické rozvědky ministerstva vnitra (jedné z tajných služeb Československa). Tady Toman pracuje ve prospěch komunistů, ale především v prospěch osobní.
Pro vládu, nebo pro Židy? Nebo do vlastní kapsy?
Stopy vlivu šéfa československé politické rozvědky nese jedna důležitá událost dějin poválečné střední Evropy: tichá podpora transferu Židů z východní do západní Evropy a odtud do Izraele. Tajné akce mají historický název Velký odlet.
Chcete si článek dočíst? Předplaťte si, prosím, Týdeník ECHO
APLIKACI TÝDENÍKU ECHO PRO IPAD SI MŮŽETE STÁHNOUT ZDE.