Devastujícím změnám klimatu již nezabráníme, tvrdí nová zpráva

klimatické změny

Devastujícím změnám klimatu již nezabráníme, tvrdí nová zpráva 1
Svět
Sdílet:

Organizace spojených národů vydala po sedmi letech prohlášení o globálních dopadech změny klimatu. Výsledky výzkumů, na kterých se podílelo tisíc vědců z celého světa, poukazují na to, že počasí se v nadcházejícím století změní. Šance zvrátit extrémní dopady na životní prostředí se vzdaluje.

Poslední zpráva Mezivládního panelu pro změny klimatu (IPCC) vyzývá ke snížení emisí oxidu uhličitého, který může za rostoucí teploty. Ekologům již nejde o odvrácení oteplování klimatu. Snížením emisí chtějí získat čas, který by stačil na to, aby se populace dokázala extrémním změnám klimatu alespoň přizpůsobit. „V mnoha případech nejsme schopni čelit rizikům vzniklým změnou klimatu,“ prohlásil Vincente Barros, který se na výzkumu změn klimatu podílel.

Na výzkumu dopadů klimatických změn se po dobu šesti let podílelo tisíc vědců z celého světa. „Rozhodnutí, která činíme dnes, budou mít vliv na rizika, kterým budeme čelit po zbytek století,“ shrnul budoucnost planety americký klimatolog Kelly Levin z Institutu pro světové zdroje. Zpráva přináší vědecký konsenzus, že svět se otepluje, a to především v důsledku lidské činnosti. Každý kontinent na Zemi již nyní zažívá dopady informačních a komunikačních technologií. Obsah padesátistránkové zprávy o změnách klimatu shrnuje Institut pro světové zdroje do čtyř hlavních bodů.

1. Změna klimatu ovlivňuje celou planetu

Dopady jsou znatelné nejen na celém přírodním systému na všech kontinentech i v oceánech, ale také na lidech. Negativní dopady mají vlny veder a záplavy na pěstování pšenice, kukuřice a jiných významných plodin. Zvyšuje se tak riziko vznikajících hladomorů. Různé regiony na zemi hlásí i vysokou úmrtnost stromů, které produkují kyslík, čistí vzduch, ale také jsou útočištěm pro mnoho živočichů. Vlivem těchto změn jsou také velké ekonomické rozdíly, které vznikají nejen mezi státy, ale také mezi lidmi.

2. Zvýší se četnost a závažnost extrémního počasí

Roční počet extrémních povětrnostních a klimatických jevů se postupně zvyšuje na celém světě od roku 1980. Jen v roce 2013 jsme byli svědky jednačtyřiceti živelných katastrof po celém světě. Počasí tak způsobilo škody za více než bilion dolarů. Zpráva Mezivládního panelu pro klimatickou změnu (IPCC) při OSN konstatuje, že pokud se změnou klimatu nic neudělá, budou vlny veder, extrémní srážky, záplavy na pobřeží a jiné mimořádné události intenzivnější a stále častější.

Stanou se významným rizikem pro společenství po celém světě. Například v teplejších oblastech jako je Bombaj, Miami nebo Šanghaj může za stávajících podmínek stoupnout hladina moře o půl metru. Zvýší se také výskyt tepelných vln v severní Africe, ve které obyvatelé již od roku 1989 zažívají významné vlny tepla. V severozápadní Sahaře tyto vlny udeří až padesátkrát za rok. Tato sucha způsobují úbytek vody v tocích, ze kterých čerpají vodu zvířata i rostliny. Vysychají také zdroje pitné vody.

3. Problém s oteplováním vyžaduje přizpůsobení a zmírňování

Mnoho společenství a ekosystémů po celém světě již poznalo dopady změny klimatu. Vzhledem k historickým i současným emisím bude docházet k dalšímu oteplování. Proto budeme muset po následující generace vybudovat schopnost čelit nebo se přizpůsobit dopadům změny klimatu. Adaptace bude rozhodující nejen pro nejvíce ohrožené skupiny obyvatel v méně rozvinutých oblastech, ale také pro společenství, jejichž živobytí je závislé na přírodních zdrojích. To platí jak pro rozvinuté a rozvojové země. Na jihovýchodě Floridy již některé komunity připravují opatření k řešení dopadů zvýšení mořské hladiny.

Avšak adaptace samy o sobě nemohou překonat všechny dopady změny klimatu, jelikož budou příliš závažné. To je důvod, proč musí být vynaloženo velké úsilí na zmírnění vzniku emisí.

4. Na načasování záleží

Rychlým a prudkým snížením skleníkových plynů lze snížit rizika a náklady na řešení dopadů globálního oteplování. Omezení celosvětové průměrné teploty na dva stupně Celsia je zatím dosažitelné, pokud země začnou rychle jednat, aby se výrazně snížila produkce emisí. Právě omezením oteplování na této úrovni by se dalo zabránit některým z mnoha rizik, které růst globální teploty způsobuje.

Zpráva IPCC uvádí, že s každým stupněm oteplení se předpokládá dvacetiprocentní pokles obnovitelných vodních zdrojů, s čímž souvisí nedostatek pitné vody. S oteplením o více než dva stupně roste riziko náhlého a nevratného dopadu na strukturu a funkci ekosystémů amazonských deštných pralesů. Ztrátou hustého zalesnění by došlo k úbytku srážek. V suchých oblastech by se pak zvýšil také počet požárů. Tato změna by neovlivnila pouze ekosystém a život zvířat v amazonských lesích. Způsobila by také globální změnu klimatu, jelikož stromy zadržují značné množství oxidu uhličitého. Tím by došlo i k oteplování oceánů. To s sebou přináší opět další oteplování a nepříznivé globální dopady na zemědělskou produkci, která způsobí ekonomické ztráty a sociální problémy. Hrozí také vyhynutí mnoha druhů zvířat a zničení ekosystémů.

Aktuální zpráva o změnách klimatu chce podle svých tvůrců především poukázat na to, co se děje. Že zničující dopady nepocítíme až v dalších stoletích, ale pociťujeme je již dnes, tvrdí vědci.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Absolutně smírčí volby

KOMENTÁŘ

Po politickém dění minulého týdne, které někdo nazývá turbulentním, jiný jej vnímá jako vládní krizi, třebaže jde o normální politiku, na jakou jsme si akorát ...

00:06

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz