Trumpovi hysteričtí odpůrci si zasloužili prohrát
Komu se hroutí Amerika
Povolební chování Donalda Trumpa působí jako kaleidoskop. Na každý bláznivý tweet, na každou nominovanou obskurní či neseriózní osobu připadá nějaký konvenční republikán či nějaká velmi zajímavá a respektabilní osobnost. Zjevně ještě neumíme číst Trumpovo uvažování; možná jeho nominace dávají smysl na nějaké jiné ose, než na jakou je vynášíme.
S americkými demokraty a liberály je tomu jinak. Z jejich povolebního počínání vyplývá jediný závěr: bez ohledu na to, nakolik se děsíte Trumpa, ti lidé si zasloužili prohrát. Jejich reakce na prohru přesáhla běžnou míru hysterie, jak si ji pamatujeme z volebních vítězství George W. Bushe. Neomezila se na standardní výhrůžky odstěhováním se do Kanady. Byly to především politické reakce, které prozrazovaly naprosté zoufalství.
Před volbami vyvolal velké pobouření Donald Trump, když odmítal slíbit, že uzná výsledek voleb. Po volbách to ale byli demokraté, kteří hledali nějakou skulinu, jíž by se daly volby zvrátit.
Vlajkonoškou liberálů se po volbách stala prezidentská kandidátka Strany zelených Jill Steinová (získala 1,06 procenta hlasů). Oznámila, že zahajuje kampaň za přepočítání hlasů ve státech Wisconsin, Pensylvánie a Michigan – třech státech, kde Donald Trump zvítězil velmi těsnou většinou několika desítek tisíc hlasů. Takové přepočty, pokud rozdíl hlasů neklesne pod určitou minimální hranici, musí ovšem povolit soud. A pokud žadatel u soudu uspěje, musí hradit náklady. Steinová proto nejprve začala na přepočet vybírat peníze od sponzorů. Během krátké doby vybrala nemalou částku 7,2 milionu dolarů, mnohem víc než na samotnou svou kandidaturu.
Její úsilí podpořila i kampaň Clintonové – byť její spolupracovníci dali najevo, že spíš z principu a nikoliv ve víře, že lze výsledek zvrátit. Soudy v Michiganu a Pensylvánii přepočty nakonec zastavily. Proběhl jen ve státě Wisconsin. Výsledek? Donald Trump zvýšil svůj náskok o 131 hlasů. Steinové zůstalo přes dva miliony dolarů. Použije je prý na novou voličskou iniciativu.
Když se tato naděje ještě s koncem roku rozplynula, upnuli se liberálové na volební kolegium (ellectoral college). Přesněji řečeno se upnuli ke dvěma myšlenkám. Ta první, strategická, byla, že by se kolegium mělo zrušit – vždyť Hillary Clintonová získala o dva a půl milionu hlasů víc, takže je vlastně, když si odmyslíme kolegium, prezidentkou Spojených států.