Student sestrojil drony se zbraní a plamenometem

Osobní vražedné drony?

Student sestrojil drony se zbraní a plamenometemNOVÉ
Snímek z videa "Opékání svátečního krocana", dron s přidělaným plamenometem Foto: Repro: Youtube/Hogwit
1
Tech
Echo24
Sdílet:

Bojový letoun nebo létající stroj pro vlastní potřebu? Toto dilema bude řešit soud v americkém Connecticutu, kde proti sobě stane americký letecký úřad FAA a student, který sestrojil drony se zabudovanými zbraněmi. Podle Federální letecké správy se jedná o hrubé porušení pravidel o nepilotovaných letounech, zastánci Austina Haughwouta, který byl za svá videa s upravenými drony i vyloučen z univerzity, naopak tvrdí, že k žádnému porušení zákonů nedošlo, informuje server Ars Technica.

S masovějším rozšířením nejrůznějších druhů dronů po celém světě se množí i případy, kdy se majitelé těchto strojů dostávají do křížků s úřady. Po mnoha případech narušení vzdušného prostoru světových letišť řeší nyní americká letecká správa FAA kuriózní případ – student z Connecticutu Austin Haughwout sestrojil dron se zabudovanou ruční zbraní a druhý s přidělaným plamenometem.

Mladík se se svými výtvory pochlubil na YouTube a nahraná videa mu brzy vynesla pozornost ze strany amerických úřadů. Řada lidí ho za úpravu dronů ostře kritizovala kvůli podle nich nelegálnímu nakládání jak se zbraněmi, tak s bezpilotními letouny. Haughwouta kvůli jeho dronům vyloučili z Central Connecticut State University, tím ale problémy mladíka neskončily a začala se o něj zajímat rovnou federální letecká správa.

Trnem v oku mu jsou videa pojmenovaná „Létající zbraň“ a „Opékání svátečního krocana“. První z nich zobrazuje dron s přidělanou pravděpodobně 9mm ruční zbraní, který během provozu ve vzduchu několikrát vystřelí v zalesněné oblasti, druhé z videí ukazuje dron s chrličem ohně, který taktéž během pobytu ve vzduchu kropí proudem ohně na železnou konstrukci nasazeného opeřence. Dohromady mají obě videa přes 4 miliony zhlédnutí a jsou sdílena po celém světě.

Pouze domácí video?

Oba záznamy vznikly podle Haughwouta na pozemku za jeho domem bez účasti kohokoliv jiného a to pouze pro jeho potřebu. S tím ale FAA nesouhlasila a již v listopadu odeslala Austinovi a jeho otci Bretovi Haughwoutovi obsílku, ve které požadovala záznamy o tom, zda z nahraných videí na internetu rodina jakkoli profitovala – čímž by se dle současné legislativy v USA změnila klasifikace používání dronu z čistě volnočasového použití na civilní použití pro účel zisku.

Podle Haughwouta staršího se ani on ani jeho syn nedopustili žádného protiprávního jednání, což prý potvrzuje i obsílka od FAA, která neuvádí žádné přímé porušení regulí o bezpilotních letounech. Úřad si totiž vyžádal různé informace a dokumenty, muže ale z ničeho neobvinil.

Oba Haughwoutové na obsílku nereagovali a tak hnal FAA případ před soud, aby o předvolání mužů rozhodl. Slyšení tak proběhne 6. července i přes to, že se za domácí kutily z Connecticutu postavily některé organizace i ochránci práv nošení zbraní. „V době, kdy byly vytvořeny pravidla FAA, se na drony pohlíželo jako na sci-fi. Zákon neuvažoval o jejich existenci. Přesněji řečeno, zákon byl zaměřen na letadla, vrtulníky, vzducholodě a prostředky na zemi pro jejich podporu,“ cituje Ars Technica právníka Haughwoutových Maria Cerameho.

Právní zástupce Austina a Breta Haughwoutových pak také sází na doslovné znění zákona. „Sloveso létat, jako létat ve vzduchu, není tak jednoznačné. Existuje létání ve smyslu pohybu ve vzduchu, jako když ptáci létají z místa na místo. Nicméně, vlajky také létají, když jsou přidělány k tyči, ne? Můžeme také říci, že igelitové tašky a papíry poletují ve vzduchu – není to motiv Americké krásy?“ pokračoval Cerame s tím, že záleží právě na výkladu jednotlivých slov v zákonech o bezpilotních letounech a jejich používání.

Čtěte také: Sebevražedný dron. Ázerbájdžán použil v Karabachu novou zbraň

Oba drony evropských pozorovatelů na Ukrajině sestřelili

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články