Hořící Mississippi. Policie po 52 letech uzavřela případ rasistické vraždy

Bílí rytíři zabili tři aktivisty

Hořící Mississippi. Policie po 52 letech uzavřela případ rasistické vraždyNOVÉ
Zavraždění James Chaney, Andrew Goodman a Michael Schwerner. Foto: FOTO: Wikimedia Commons/Federal Bureau of Investigation
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Slavný film Hořící Mississippi, natočený podle skutečné události, má napsanou definitivní tečku. Federální a místní úřady z amerického Mississippi nyní uzavřely známý případ trojnásobné vraždy s rasistickým podtextem z roku 1964 s tím, že nikdo již nebude obviněn. Uvedla to zpravodajská televizní stanice CNN. Vyšetřování probíhalo dohromady více než půl století a bylo odsouzeno celkem devět lidí.

V noci z 21. na 22. června to bylo přesně 52 let od vraždy tří příslušníků afroamerického hnutí za občanská práva. Aktivisté z hnutí bojujícího za práva černošské menšiny v USA James Chaney, Andrew Goodman a Michael Schwerner jeli v červnu 1964 prošetřit spálení černošského kostela v okresu Neshoba County, když byli přepadeni gangem Bílých rytířů z Mississippi, což byla odnož rasistického klanu Ku Klux Klanu. O 44 dní později byla nalezena jejich těla v místní přehradě.

Vyšetřování ukázalo, že trojici sledovala skupina členů Ku Klux Klanu od okamžiku, kdy odjížděla z vazební věznice ve Filadelfii, kde byli bojovníci za práva černošské menšiny dočasně zadrženi za překročení rychlosti. Útočníci je vzápětí vytlačili ze silnice a zastřelili je. Jak se později ukázalo, na vraždě se podíleli i někteří příslušníci policie.

V roce 1967 bylo zahájeno trestní stíhání proti jednadvaceti z domnělých útočníků. Osm lidí spojených s vraždou Chaneyho, Goodmana a Schwernera bylo odsouzeno, ale nikdo z nich si neodseděl více než 6 let vězení. Případ se ale dostal do širokého povědomí a byl jedním z urychlovačů zrovnoprávnění Afroameričanů a bílých Američanů v USA.

O 41 let později, v roce 2005, byl pak za přípravu vražd obviněn a odsouzen v tu dobu již 80letý baptistický kazatel Edgar Ray Killen, který má ve vězení zůstat až do roku 2027 a je pravděpodobné, že se svého propuštění již nedožije. Pozůstalí tehdy věřili, že odsouzení Killena je jen začátek, jenže dnes je už jasné, že nikoho dalšího spravedlnost nedostihne.

„Bylo to důkladné a kompletní vyšetřování,“ řekl v pondělí generální prokurátor státu Mississippi Jim Hood. „Jsem přesvědčen, že během posledních 52 let dělali vyšetřovatelé všechno možné v rámcích zákona, aby našli viníky a dohnali je k odpovědnosti, nicméně jsme dospěli k závěru, že neexistuje možnost případných dodatečných obvinění,“ vysvětlil Hood.

Na motivy případu byl natočen film Hořící Mississippi s Genem Hackmanem a Willemem Dafoem, který navštíví letošní filmový festival v Karlových Varech, nebo dokumentární film Neshoba.

Čtěte také: Vyhnali nás z Trumpova projevu, stěžují si černošští studenti

Čtěte také: Senátoři nebo starostové. Anonymous zveřejňují jména členů Ku Klux Klanu

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články