Jesle pro všechny, tři „litry“ pro soudce
Jiří Dienstbier zveřejnil záměr uzákonit právo umístit dítě do dvou let do předškolního zařízení. Právo aplauduje: „Fronty na školky by mohly zmizet“. „Ministr školství Marcel Chládek zase plánuje projekt 'národního fondu', který by přispěl obcím penězi na stavbu nových školek. A to včetně takových, které by se, až populační boom opadne, změnily například na byty pro mladé.“ Martin Zvěřina ve sloupku Lidových novin označil Dienstbierův nápad za „absurdní“. „Nárok na místo ve školce a v jeslích se podle pana Dienstbiera jednoduše uzákoní a od té chvíle bude vše v pořádku. Usměvaví rodiče již nebudou platit mnoho tisíc měsíčně za školku a budou vděčně vzpomínat na pana Dienstbiera.“
No. Pokud by se ten páně Dienstbierův návrh bral úplně vážně, znamenalo by to, že pro všechny děti, jež se v Česku narodí, by existovalo místo v jeslích. Ne zrovna málo rodičů ale svoje dítě z různých důvodů do jeslí dávat nechce. Ideální stav by tedy podle ministra zřejmě byl takový, že bude vznikne dost naddimenzovaná kapacita jeslí. Ty flexibilní budovy, které budou jednou školky, jindy byty pro mladé, mi taky přijde docela zvláštní. Populační vývoj v posledních letech přece nebyl plynulý – spousta školek se zrušila, protože pro ně nebyly děti, pak zas pro spoustu dětí nebyly školky. Čeká vláda, že se takovéhle proměny populačního vývoje už nebudou opakovat. A co bude s těmi ve školkách bydlícími „mladými“, když k tomu dojde? Nepředstírám, že bych těmhle věcem nějak extra rozuměl, jenom by mě to zajímalo.
Loni klesla průměrná mzda, Právo z toho vyvozuje celkový obraz českých domácností, které podle něj „na rozhazování příliš neměly“. Jiné deníky zdůrazňují, že pokles průměru způsobilo také propuštění zaměstnanců na střední manažerské úrovni – tedy dobře placených lidí, kteří nezapadají do obrazu průměrné české domácnosti.
Mladá fronta Dnes píše o soudci Jiřím Knotkovi, který je v Česku jako první souzený za korupci. Žaloba je založená především na odposleších z Knotkovy kanceláře. Deník vybírá z kauz, které se před soudem probíraly. „V září 2011 přišel za soudcem muž, aby orodoval za známého kvůli zkrácení trestu a dřívějšímu vrácení zabaveného řidičského průkazu. Technika pak zaznamenala i dialog o penězích – žalobci z nahraného míní, že soudce si za tuto službu řekl o pouhé tři tisíce korun. (…) Soudce: Já nevim, zase nejsme nenažraný. Kolik bys to tak viděl? (…) soudce: Já nevim, víš co? Ať ti dá šest litrů a máme každej tři, ju? To je slušný, to je slušný tady za to.“ Chudák soudce Knotek, nejenom ho soudí za korupci, ale zjevně ho ještě čeká řízení u Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže kvůli dumpingovým cenám. A pak ještě řízení před mojí osobou za používání slova „ju“.
Ministr dopravy Antonín Prachař chce podle Hospodářských novin zastavit soutěž na studii kanálu Dunaj-Odra-Labe, oblíbeného to projektu prezidenta Zemana. „Soutěž rozjel ještě loni v prosinci tehdejší ministr Zdeněk Žák. (…) Podle původních plánů mělo slavnostní otevření kanálu proběhnout v roce 2039. od počátku však bylo zřejmé, že stavba za 300 miliard korun je spíše v rovině utopie. Náklady na výstavbu totiž měla hradit Evropská komise, jenomže ta dala jasně najevo, že o ničem takovém neuvažuje. (…) sám prezident Zeman mluví rovnou o porušení koaličních závazků. (…) V koaliční smlouvě strany skutečně slibují 'vznik environmentálních a ekonomických podkladů', jenomže v navazujícím programovém prohlášení vlády již o kanálu jakákoliv zmínka chybí.“
Stejný deník referuje o soudu s bývalým šéfem Správy železniční dopravní cesty Janem Komárkem. Byl obžalovaný kvůli nevýhodnému obchodu s elektřinou a soud ho osvobodil. Kauzy ale zmiňuju kvůli jiné věci, jako ilustraci toho, že v českém veřejném prostoru možná bude brzy „přediováno“. HN citují soudce Vlasáka: „Pan obžalovaný byl něco jako Zeus. Koupil elektřinu a ostatní ji od něj museli odebrat třeba i za nesmyslné ceny.“ Člověk se tak tak stihl srovnat s představou, že český Zeus je Ivo Rittig. A teď tohle. Na druhou stranu – vidět v hromovládném Diovi, tom mýtickém distributorovi blesků, předobraz obchodníka s elektřinou, je vlastně docela originální.