Pražští 'husiti' spolu rozmlouvají, řepka kvete

Komentáře
Sdílet:

V novinách posváteční klid a mír, doprovázený ševelem odposlechnutých rozhovorů Romana Janouška.

Přepisy konverzací pražského politického byznysmena přinášejí Lidové noviny. "Lidovky.cz, internetový server LN, dostal možnost podrobně se seznámit s přepisy záznamů, které kriminalisté pořídili v galerii Myšák v centru Prahy. Právě tady 'úřaduje' Roman Janoušek. Jde o unikátní pohled do zákulisí známého obchodníka s vlivem, který s veřejností prakticky nekomunikuje." V přetištěných pasážích Janoušek a jeho společník (podle deníku by to mohl být lobbista Martin Ulčák - poslední předseda SSM) probírají vrchní státní zástupkyni Lenku Bradáčovou a způsoby, jak ji přibrzdit. Činí tak jazykem docela květnatým a přitom hodně těkavým (možná taky při přepisování vypadávala slova). Třeba v pasáži, kdy mluví o nutnosti dostat svého člověka do vedení protikorupční policie. "Muž: Já to teď beru na prvním místě tak, že není možný, v Praze máš tři místa, husiti, ti řekne, že v Praze je potřeba obsadit Vítkov, protože Vyšehrad a Pražskej hrad už má Zikmund, a že pokud nebudou mít Vítkov, tak je to v prdeli. To samý máš Šlachtu, to je Vyšehrad, pak máš Bradáčovou, to je Hrad, a my musíme mít Vítkov. To je tahleta složka, když ji nebudeme mít a budou mít naopak oni všechno." Je-li tím mluvčím skutečně Martin Ulčák, jsou jeho slova hezkým potvrzením toho, jak formativní vliv měla na svazácké publiku Vávrova Husitská trilogie. Jistým způsobem zábavná je i ta jeho samozřejmá identifikace s husity, když by mu - jako představiteli status quo - měl být daleko bližší ten Zikmund.  

Jinak: čas utíká rychleji poslední dobou - přepsané odposlechy v novinách trochu jako z nějaké úplně jiné doby, roku 2013 třeba. Obecné přípodoteky: Když se materiály toho typu objeví, stane se tak, protože to někdo potřebuje. Nemyslím teď, že za tím nutně musejí být ti mysteriózní "oni", kteří všechno řídí a o všem rozhodují, že je to celé habaďůra. Médium se ale v takových situacích nemůže nestát nástrojem a mělo by to nějak reflektovat. LN přepis doprovázejí sloupkem Radka Kedroně, který zaznamenávané rozhovory komentuje, vysvětluje čtenářům, že mluvčí jsou "agenti s teplou vodou", rádi přehánějí a podobně. Odposlechy podle něj taky dokládají paniku, jaká v politickém zákulisí zavládla po nástupu nové generace státních zástupců. Asi zavládla. Tendence považovat přepisy odposlechů za ten nejautentičtější otisk reality je podle mě ale pomýlená a nezdravá. Jeden americký autor nedávno označil za filmové dílo, které prorockým způsobem vystihuje problémy dneška, Coppolův Rozhovor z roku 1974. Jeho hrdina je specialista na odposlechy, který žije v domnění, že o lidech, jež sleduje, ví všechno, aby nakonec zjistil, že se zásadním způsobem mýlí. Všechno sice slyšel, ale nepochopil, co to vlastně poslouchá. Móda publikování přepsaných odposlechů podle mě může vést k něčemu podobnému, iluzi vědění zaplacenou znejistěním (mírně řečeno) hranice únosného.

Jinak toho v denících skutečně moc není. Mladá fronta Dnes píše o adopcích českých dětí do zahraničí. Titulek "Děti na export" naznačuje, že ta praxe je nějak v nepořádku. Nezdá se. "Typické dítě, které je poskytováno k adopci do ciziny, je tříletý romský chlapec drogově závislé matky, otec neuveden. Během čtrnácti let, co jsou takové adopce možné, odešlo do ciziny 494 dětí."

Právo zalévá další trvalku - platy poslanců, tentokrát v Evropském parlamentu, dostaly se prý "do centra pozornosti" potom, co Richard Falbr, jsa na mzdu dotázán, poslal tazatele kamsi. O čem taky psát jiném, když velikonoční víkend co do počtu dopravních nehod prostě zklamal, což deník vyjadřuje titulkem "Vzdor počasí smrt na silnicích o svátcích nelámala rekordy".

Potěšující zprávu přináší ekonomická rubrika Lidových novin. "Poprvé po pěti letech čeští zemědělci oseli řepkou menší plochu než předcházející rok. Zatímco vloni řepka rostla na 418 tisících hektarů, letos osevní plocha klesla o 33 tisíc hektarů. Zároveň tak jde o největší propad za posledních 12 let." Podle deníku za tím mimo jiné je i odklon EU od podpory biopaliv. Jestli to znamená počátek "odžlucení" jarní české krajiny, tiše jásám. 

Doznívající ataka velikonoční oduševnělosti se v denících občas projevuje na místech docela nečekaných. Zkušební otázka: O čem je sloupek v HN, nadepsaný slovy "Čas vzkříšení i čas čekání"? Kdo tipoval golf, má u mě bod.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Spiknutí neinformovaných

KOMENTÁŘ

Minule jsem tu psal o nešťastném zvyku českých politiků zaujímat vyhrocená stanoviska ke světovému dění – čím odlehlejší, tím lépe. Spekulace zní, že politici ...

00:07

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz