15 'nemocí' církve. Papež ostře do vlastních řad
PŘEDVÁNOČNÍ KRITIKA
Papež František v nezvykle kritickém vystoupení vyjmenoval chyby, které podle něj dělají představitelé církví, a varoval je například před "terorismem pomluv", domýšlivostí a mocichtivostí. V pondělním předvánočním projevu k představitelům římské kurie, která je hlavním správním orgánem katolické církve, papež hodnostáře rovněž přesvědčoval, aby nepodléhali pocitu vlastní důležitosti, neztráceli kritického ducha a humor.
František sice nehovořil konkrétně ani o katolické církvi ani o jednotlivých lidech, z jeho řeči však bylo zřejmé, že se týká právě vysoce postavených duchovních. O samotné kurii například řekl, že musí umět být sebekritická a musí se měnit a zlepšovat, pokud se nechce stát jen nemohoucím administrativním orgánem. Jinak prý podlehne pocitu vlastní nesmrtelnosti a nepostradatelnosti.
Celkem papež vyjmenoval patnáct "chorob", s nimiž se církve potýkají, a mluvil třeba o "duchovní Alzheimerově nemoci", "chorobě zbožšťování vůdců" či "chorobě pohřebního výrazu". Vyčetl třeba duchovním, že se z pocitu nadřazenosti chovají k věřícím příliš přísně a arogantně, zatímco by měli být zdvořilí, plní nadšení a radosti a schopní sebeironie. Zmínil se i o nebezpečí, které vyplývá z hromadění majetku, mocenských bojů či zbytečného důrazu na vnější pozlátka.