Zeman pozval do Česka Putina a další představitele mocností
Pozvánka pro Putina
Prezident Miloš Zeman pozval na leden do České republiky představitele čtyř vítězných mocností druhé světové války, tedy Spojených států, Velké Británie, Francie a Ruska. Podle Českého rozhlasu, který informaci přinesl, Zeman státníky pozval na připomínku 70. výročí osvobození nacistického koncentračního táboru v polské Osvětimi.
Zda se představitelé států včetně Vladimira Putina akce zúčastní, nemá Hrad podle zatím potvrzeno. „Jde o mezinárodní připomínku holokaustu. V České republice budou tuto připomínku organizovat významné židovské organizace, které jsou pořadateli. Je ale logické, že hlavy vítězných mocností druhé světové války musí pozvat prezident republiky,“ uvedl Ovčáček.
Podle Federace židovských obcí v ČR akci pořádá Evropský židovský kongres. Kreml podle ČRo potvrdil, že pozvánku dostal, zabývat se jí bude později.
‚Pozvat Putina? To by v Evropě teď nikoho nenapadlo‘
Odmítavě reagoval na prezidentovo rozhodnutí pozvat na oslavy i ruského prezidenta Putina pro ČT Marek Ženíšek (TOP09).
„Je zajímavé, že to nikoho jiného v Evropě něco podobného nenapadlo,“ řekl. „Nedokážu si představit, že by se takto zachoval například polský prezident, že by si ruského prezidenta pozval do své vlasti, přestože právě tam Osvětim leží. Nejhorší varianta by byla, kdyby ti ostatní tři odmítli a pan Putin přijel,“ dodal poslanec.
Zemanův postoj spojil s včerejší demonstrací: „Myslím si, že pan prezident Zeman si nevzal žádné poučení ze včerejší masové demonstrace, kdy mu byla vystavena červená karta a toto je jeho odpověď.“
Naopak Vojtěch Filip (KSČM) Zemanův plán pozvat představitele vítězných mocností vítá. „Myslím, že je to vhodná platforma pro oslavu tohoto výročí,“ řekl v ČT.
Mezi Polskem a Ruskem to skřípe
Na příští rok připadá 70 let od osvobození nacistických koncentračních táborů a od konce druhé světové války. Připomínka osvobození Osvětimi se 27. ledna uskuteční i na místě bývalého vyhlazovacího tábora, kde zahynulo přes milion lidí převážně židovského původu. Polští organizátoři na plánované připomínce očekávají několik tisíc účastníků včetně přeživších holokaustu a představitelů řady států.
Hlavy vítězných mocností druhé světové války se sešly už letos v červnu u příležitosti 70. výročí vylodění spojenců v Normandii, řada mezinárodních hostů se zúčastnila také oslav 70 let od zahájení Slovenského národního povstání v Banské Bystrici. Za Rusko byl na akci pozván rovněž Putin, nakonec ho ale zastupoval ministr obrany Sergej Šojgu.
Kvůli přítomnosti představitele ruské vlády se oficiálního programu tehdy odmítl účastnit polský prezident Bronislaw Komorowski, jehož země má s Ruskem napjaté vztahy kvůli krizi na Ukrajině. Poláci poté Šojguovi také zabránili v přeletu nad polským územím.
Místopředseda opoziční TOP 09 Miroslav Kalousek v Radiožurnálu připustil, že načasování pozvánky je netradiční. "Vzhledem k tomu, že je konec listopadu, tak musí být zřejmé, že buď je to jenom gesto a nepřijede nikdo, anebo je to jenom s jedním tím prezidentem domluvené, protože prezidenti většinou mají svůj kalendář plný na déle než na dva měsíce," řekl Kalousek.