OBRAZEM: Včely nahradí dron. Umí opylovat květy
Technologická náhrada za včely
Včely jsou důležitou složkou zemědělství. Jen v Severní Americe se podílí na produkci 90 různých rostlin. Zánik včelích kolonií, způsobený třeba morem, by tak mohl způsobit farmářům vážné škody. Pomoct by mohly „včelí drony“, které dokážou nahradit roli hmyzu a opylovat květy.
„Plán Bee“ je projekt 24leté průmyslové designérky Anny Haldewangová, který by mohl v budoucnosti nahradit pilný žlutočerný hmyz. Její drony, ovládané programem v tabletu či jiném chytrém zařízení, totiž umí simulovat opylování květin. Dron nejdříve „vcucne“ pyl miniaturním vysavačem, přeletí na jiný květ a následně pyl znovu vypustí. Proces přitom neustále opakuje.
Dron umí napodobit pohyb včel, dočkal se i žlutočerných pruhů. „Nechtěla jsem, aby vypadal jako hmyz, na druhou stranu mi šlo o to zachovat odkaz ke včelám. Proto ty barvy. Když dron otočíte, vypadá jako květ,“ pochlubila se studentka univerzity umění a designu v Georgii.
„Včely jsou nedílnou a zcela zásadní součástí potravinového řetězce. Zarazilo mě, jakým hrozbám musí včelí kolonie čelit a jak snadno mohou i zaniknout,“ řekla Haldewangová. Svůj výtvor by taktéž chtěla použít ke vzdělávacím účelům. „Malé včeličky si nikdo nevšimne. Dron by proto mohl lidem demonstrovat důležitost opylování květin i včel samotných,“ dodala.
Musela vyzkoušet na 50 různých designů, než se dostala k finální verzi svého včelího dronu. Jádro přístroje tvoří pěnové jádro, aby byl co nejlehčí, tělo se pak skládá z lehkých plastových součástek. Ve vzduchu mechanickou včelu udržuje dvojice malých vrtulek. Svůj prototyp chce Haldewangová v následujících měsících nadále vylepšovat, už ale poslala žádost o patentování prototypu a doufá, že se její přístroj dostane na trh za dva roky.
Děkan Victor Elmoli vidí ve včelích dronech světlou budoucnost. „Je to úžasné a sebevysvětlující dílo, které nabízí i chytré řešení. Dokážu si představit jeho použití na velkých otevřených farmách i hydroponiích,“ řekl při hodnocení produktu Anny Haldewangová.
Plán Bee je jeden z 1 600 univerzitních konceptů, které studenti vytvářejí v rámci svého studia na umělecké univerzitě v Georgii. Všechny výtvory hodnotí děkan i rektor školy, které zajímá především využití prototypů v průmyslu a jejich obchodní potenciál. Univerzita také spolupracuje s technologickými firmami jako Microsoft, HP či Dell.