Výrok z ANO: Jihlava je plná Romů, je na čase snížit ubytovny

Výrok z ANO: Jihlava je plná Romů, je na čase snížit ubytovnyAKTUALIZOVÁNO 3
Domov

Politik hnutí ANO - šance pro Jihlavu na sebe strhl pozornost komentářem o údajném nárůstů počtu romského obyvatelstva ve městě. „Jihlava je plná Romů, kteří jsou rozmístěny po celém městě a přibývá jich díky ubytovnám. Je na čase ubytovny snížit,“ napsal Jaroslav Drahoš na Facebooku. (Ypsilon ve slově rozmístěny je doslovný přepis výroku). Nejde přitom o osobní profil, ale o stránku založenou v politické kategorii.

Informace o stránce na sociální síti, kde politik ANO diskutuje o snížení počtu Romů v Jihlavě, vyvolala ve hnutí ANO zděšení. „To je katastrofa, pan Drahoš není oprávněný mluvit jménem hnutí,“ sdělil okresní předseda hnutí ANO v Jihlavě Radek Popelka.

Podle informací z hnutí ANO není Jaroslav Drahoš ani na kandidátce hnutí ANO pro podzimní komunální volby.

„Doufám, že se Vás tam z ANO dostane co nejvíc a konečně to na Magistrátu vyčistíte!!!“ napsala na politikův profil jedna z
příznivkyň hnutí ANO. 

„Město Jihlava neprovozuje žádné ubytovny pro Romy,“ sdělil k problematice jihlavský primátor Jaroslav Vymazal (ODS).

Politik Drahoš se vyjadřuje i k dalším citlivým záležitostem hnutí ANO. „Upozorňuji, že fáma která běží není pravdivá, že pan Libor Forman, který svojí stížností na hluk z akcí v Pivovarské restauraci přispěl k ukončení kulturního léta v Jihlavě je člen ANO,“ napsal na svůj profil politik Drahoš.

Stránka musí zmizet!

Vedení hnutí ANO v Jihlavě už podniká kroky ke snížení škod z nešťastného výroku na profilu politika ANO na sociální síti. „Ještě dnes musí stránka zmizet,“ prohlásil okresní předseda hnutí ANO v Jihlavě Radek Popelka.

A jak je to s pravdivostí výroku o počtu Romů v Jihlavě? V úředních městských statistikách se nesledují. Snad jen statistické zjišťování populárně nazývané sčítání lidu dává určitou možnost zjistit počty Romů ve městě. „Výsledky sčítání lidu ale zahrnuje jen občany, kteří se k romské národnosti hlásí, bez ohledu na příslušnost k etniku,“ upozornil náměstek pro kulturu Rudolf Chloupek.

Velmi sporné bylo v minulosti zjišťování České školní inspekce ve školách s programem pro lehce mentálně postižené děti (pracovně se tomu mezi úředníky říkalo etalon černosti). „Obecně počty Romů na základních školách v Jihlavě neumím sdělit, nesledujeme to. Kdysi ale chtěl tenhle údaj ombudsman České republiky,“ uvedl vedoucí odboru školství, mládeže a tělovýchovy jihlavské radnice Tomáš Koukal.

„Problém ubytoven se myslím vyřeší s úpravou dávek na bydlení,“ podotkl asistent lidoveckého poslance Kaňkovského Josef Herbrych. I jihlavský primátor Jaroslav Vymazal vidí cestu ve změně sociálního systému státu. „Hnutí ANO jako vládní strana a jeho předseda jako ministr financí má šanci změnit systém vyplácení sociálních dávek,“ řekl primátor Vymazal.