Aby děti pomáhaly dětem. Trenér to učí malé fotbalisty
Charitativní fotbal
Na první pohled jde možná o běžný turnaj malých fotbalistů. Zblízka už tolik ne. Klání O pohár Zdravotního klauna totiž plánuje být více než jen sportovní akcí. Jde o projekt, kdy kromě sportovní akce chodí kluci z fotbalové přípravky Loko Vltavín na akce Zdravotního klauna. Na klauniády nebo dokonce i jako doprovod na operační sál. Účel je prostý, ale záslužný zároveň: rozptýlit děti, čekající na operaci. O celé akci jsme si povídali s trenérem minipřípravek, PETREM VRABCEM, který je i autorem projektu.
Hlavní myšlenkou je, aby si junioři odmala uvědomovali, že boj se neodehrává jen na hřišti. A aby pomoc druhým brali jako samozřejmou součást nejen sportovního života. Podtitul projektu proto je Chceme pro vás vítězství! Prvního ročníku se zúčastnilo osm mužstev, čímž má být založena tradice turnajů i v jiných městech, kde působí o.p.s. Zdravotní klaun.
Proč jste se do akce pustil?
Mám dva svoje kluky, Petra a Vratislava. Ty se samozřejmě snažím vychovávat v nějakém hodnotovém systému, být spravedlivý a čestný, hrát fair play. Ale pak mám taky ještě Davida, Dominika, Olivera nebo Oldu, a spoustu dalších kluků ve dvou přípravkách. A k těm přistupuji úplně stejně, i když je vlastně v uvozovkách jen trénuji. Protože to trénování není jen o tom, jak dobře kopnout do míče. Pro ty kluky je trenér po rodičích druhá autorita, ne učitelky ve škole. To je příběhů, co vyslechnu, a otázek, co si myslíte, trenére? A s turnajem to bylo tak, že jsem nechtěl, aby to byl jen jeden z dalších, na kterém budou hrát. Ale aby si z toho vzali něco víc.
V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.
Charita v tomhle věku?
Děti všechno hodně prožívají. Mají svůj vnitřní svět bohatý, nejsou emočně tak okoralí jako my. Třeba když dají gól, tak my dospělí to sice nevidíme, ale jim okolo bouří tribuny nadšením. Stejné je to i s dobročinností. Jejich hvězdy, Messi nebo Ronaldo, pomáhají v nejrůznějších charitativních projektech, ti kluci se po nich budou opičit. A taky si myslím, že čím hlouběji do dětství se dítěti nějaký návyk zasadí, tím je pak v životě trvalejší.
Jak bude projekt pokračovat?
Pokračujeme dalšími návštěvami o prázdninách, a to zřejmě začneme i chystat další turnaj. Tentokrát v zimě a v hale. A vypadá to, že už se sponzory. Takže, sbírka půjde na akce Zdravotního klauna ze sta procent. V podstatě idea je taková, že bychom rádi přitáhli k projektu další kluby z celé republiky, aby během roku pod značkou O pohár Zdravotního klauna pořádaly své turnaje, řekněme kvalifikační, a pak se sjedeme všichni na turnaji finálovém. Podmínkou samozřejmě je, že projekt vezmou za svůj se vším všudy. Tedy, že budou také chodit například doprovody na sál. Jde o to ukázat klukům, že nejen peníze pomáhají, že taky může jít čistě o osobní nasazení. Věnovat tomu svůj čas. Zvednout ze země dobrovolnictví, které se u nás kvůli grantům unie jaksi vytratilo.
Už jste byli na doprovodech na sál. Jak to probíhalo?
Na prvních doprovodech jsme byli minulé úterý a čtvrtek, v pražském Motole a v nemocnici v Ostravě – Porubě. Třeba když jsme byli s dvěma klauny v Motole na pooperačním oddělení, kam kluci přinesli ukázat dětem putovní pohár, o který se v sobotu hrálo, byla to psina. Myslím, že zafungovala ta dětská blízkost. Děti jsou prostě bezprostřední a okamžitě se skamarádí. A taky mají pochopitelně společná témata, fotbal, spinnery nebo parkour. Legrace byla v Ostravě, kdy tam mezi nemocnými dětmi byla i jedna holčička, ona byla taková stydlivá, naši kluci byli stydliví. Klopili zrak. To bylo takové roztomilé to pozorovat.
První ročník turnaje O pohár Zdravotního klauna se uskutečnil v sobotu 24.6. a jeho prvním vítězem se stal Slavoj Vyšehrad.