Stranu Finů kvůli novému lídru vyloučili z vládní koalice
Nepohodlní nacionalisté
Z finské vládní koalice byla dnes vyloučena nacionalistická Strana Finů. S touto protipřistěhovaleckou a protievropskou formací již odmítly spolupracovat centristická strana Finský střed a konzervativní Národní koaliční strana. Jako důvod uvedly, že Stranu Finů nyní vede stoupenec tvrdé linie Jussi Halla-aho.
Vyloučení Strany Finů navrhl premiér a předseda Finského středu Juha Sipilä, napsala agentura Reuters. S krokem souhlasil i ministr financí z proevropské Národní koaliční strany Petteri Orpo. Tyto dvě formace vytvořily se Stranou Finů koalici po parlamentních volbách v roce 2015.
Europoslanec Halla-aho získal před dvěma dny na stranickém sjezdu ve městě Jyväskylä hlasy 56 procent delegátů. Zhruba 37 procent hlasujících podpořilo jeho umírněnějšího protikandidáta, kterým byl ministr pro evropské záležitosti, kulturu a sport Sampo Terho. Již po oznámení výsledku sjezdu analytici předpověděli, že vládní koalice je ohrožena.
Halla-aho prosazuje vystoupení Finska z Evropské unie. Na sjezdu také řekl, že vyvine tlak na koaliční partnery, aby souhlasili se zpřísněním imigrační politiky. Sám také pohrozil možným odchodem z vlády.
Halla-aho proslul řadou kontroverzních výroků na adresu imigrantů, ale například i Řeků zmítaných dluhovou krizí. V roce 2009 byl Halla-aho souzen pro podněcování etnické a náboženské nenávisti, když na svém blogu napsal, že islám je náboženství, které posvěcuje pedofilii.
Dosavadní šéf Strany Finů Timo Soini v březnu oznámil, že po 20 letech už nechce funkci vykonávat. Nadále by ale rád zůstal ministrem zahraničí, kterým je od roku 2015.
Stranu Finů (dříve Praví Finové) založil Soini spolu s dalšími v roce 1995 na troskách Rolnické strany Finska. Do parlamentu se poprvé dostala v roce 1999, kdy získala jeden mandát. V posledních volbách před dvěma lety se ale stala už druhou nejsilnější stranou v zemi.
Podle nedávných průzkumů však její podpora od té doby klesla zhruba na polovinu. Pád preferencí způsobilo především zklamání řady voličů z kompromisů, které ve vládě Strana Finů učinila, především v otázkách migrace.