„Nikdo není věčný.“ Odcházení v Minsku. Lukašenko již připravuje Bělorusy na svůj odchod
BUDOUCNOST BĚLORUSKA
Běloruský prezident Alexandr Lukašenko dnes v rozhovoru pro ruskou televizi Rossija 1 uvedl, že již připravuje občany na svůj odchod z postu hlavy státu, protože „nikdo není věčný“. "Všichni si myslí toto: 30 let je dlouhá doba, je to šílené, několik lidí pracuje 30 let (jako prezident). A lidé si zvykli: tady je on a nikdo jiný. To je špatně," prohlásil Lukašenko, kterého cituje mimo jiné ruská Lenta.
Běloruský prezident řekl, že taková příprava je nezbytná. "Musíme si uvědomit, že přijde další člověk. Je to nevyhnutelné. Přijde další člověk a lidé budou muset být připraveni. Připravuji na to lidi. Nechci, aby došlo k nějakému zklamání nebo selhání," dodal Lukašenko. "Není to tak dávno, co jsme upravili ústavu, abychom zavedli změny. Ale nechceme změny, jako ty, které přináší revoluce. Jsem zastáncem evoluce, nikoli revoluce. A v posledních letech jsme udělali hodně pro to, abychom vybudovali to, co teď vidíte," uvedl.
Chystaná opatření nekonkretizoval, ani to, kdy odejde. O svém nástupci přímo nehovořil, nicméně v rozhovoru také zmínil svého nejmladšího syna Nikolaje. "On (Nikolaj) je odvážný muž, což mě těší. Bude řádně bránit svou zemi," uvedl Lukašenko s tím, že jeho syn je připravený člověk a školu absolvoval s dobrými výsledky. Běloruský vůdce zároveň připustil, že by ho Nikolaj mohl kritizovat, ale myslí to prý dobře. Již řadu let se spekuluje, kdo by mohl autoritativního prezidenta vystřídat a mimo jiné byli dříve zmiňováni i Lukašenkovi synové.
Není to poprvé, kdy Lukašenko svůj odchod avizoval, ale téměř souběžně s tím se nyní objevily další informace, které s jeho rozhovorem mohou souviset. Ústřední volební komise totiž krátce před vysíláním rozhovoru vyjádřila připravenost zorganizovat kdykoli prezidentské volby, s termínem do příštího července a krátce poté Bělorusko oznámilo masivní nasazení vojenských sil na hranici s Ukrajinou. údajně více než 120 tisíc vojáků. "Když jsme viděli jejich agresivní politiku (Ukrajinců), rozmístili jsme naši armádu podél celé hranice," řekl s tím, že hranice je zaminována více než kdy jindy, takže ji ukrajinská armáda bude moci překročit jen s obrovskými ztrátami.
Také neobvyklé je udělení milosti pro 30 lidí odsouzených za protesty, což Minsk oznámil v pátek. Jde o 14 žen a 16 mužů. Někteří z nich trpí vážnými nemocemi. Jiní jsou v důchodovém věku.