Rubl padá a zdražuje Rusům ovoce a zeleninu. Putin zůstává v klidu
PÁD RUBLU
Ruský rubl v tomto týdnu stihl klesnout k americkému dolaru nejníže za 32 měsíců a dostat se i nad hranici 110 rublů za dolar. Od začátku srpna se rubl k dolaru propadl o více než 24 procent. Dodavatelé ovoce a zeleniny ze zemí, které Kreml označuje za „spřátelené“, zrušili řadu smluv na vývoz do Ruska, napsal server The Moscow Times. Rušení dohodnutých dodávek se týká vývozců z Turecka, Egypta a Íránu, kteří požadují, aby byla do cen zahrnuta rostoucí měnová rizika. Ruští představitelé včetně Vladimira Putina se snaží situaci na trzích klidnit, podle ruského vůdce není důvod k panice.
Ruská centrální banka v reakci na pád rublu oznámila, že do konce roku přestane provádět devizové intervence jménem ministerstva financí, aby zmírnila výkyvy na trhu. Pokles rublu zaskočil ekonomy, kteří na počátku listopadu původně odhadli, že do jednoho roku rubl dosáhne hranice 100 za dolar.
Od začátku roku rubl přišel o čtvrtinu své hodnoty, čímž vyhnal do výšin inflaci u dováženého zboží, napsaly The Moscow Times.
Podle specializovaného serveru EastFruit prodejci zeleniny a ovoce, které se v zimě hlavně dováží z ciziny, už začali v očekávání dalšího růstu cen brzdit dodávky zboží.
Ceny zeleniny a ovoce podle úředních statistik poskočily v Rusku o desítky procent: brambory od začátku roku zdražily o 78 procent, zelí o 30 procent a červená řepa o 27 procent. Rajčata jsou meziročně dražší o 22 procent, okurky o téměř 41 procent, cibule o 17 procent. Ale podle EastFruit brambory od loňského prosince zdražily o 350 procent, ceny okurek ve velkoobchodě během roku vyrostly téměř na trojnásobek a na dováženém ovoci se odráží devalvace ruské měny. Situace se bude podle serveru jen zhoršovat spolu s tím, jak před svátky poroste poptávka a zásoby ve skladech budou mizet.
Pokles rublu doprovází také pokles akciového trhu, který letos ztrácí více než 20 procent. Investoři přesouvají své úspory z akcií na vklady, které nabízejí úrok vyšší, než je současná hlavní úroková sazba centrální banky. Ta činí 21 procent. Analytici nyní očekávají, že by se rubl do konce roku mohl prodávat za 115 až 120 rublů za dolar. Někteří vyzývají vládu a centrální banku, aby přijaly opatření, jako je donucení vývozců prodávat více deviz a zvýšení prodeje deviz státem.
Pokles rublu podporuje inflaci, která by letos měla překonat prognózu centrální banky. Podle analytiků pokles rublu zhoršily nové sankce vůči ruskému finančnímu sektoru, které narušily platby v zahraničním obchodě. Na většinu velkých ruských bank se nyní vztahují americké sankce. Banky tak nemohou provádět bankovní transakce v dolarech. Jedinou možností, jak získat dolary, tak je dovézt je ve velkém množství jako hotovost.
Ruští představitelé se však snaží situaci svými výroky klidnit, Vladimir Putin má na dění kolem rublu jiný názor. Občasné prudké výkyvy ruské měny podle něj souvisejí s rozpočtovými platbami a sezonními změnami, řekl podle agentury Reuters. „Pokud jde o výkyvy kurzu rublu, souvisí to nejen s inflačními procesy, ale i s platbami do rozpočtu a s cenami ropy,“ řekl Putin po skončení bezpečnostního summitu v Kazachstánu. „Jde zde řada sezonních faktorů. Takže celkově je podle mého názoru situace pod kontrolou a není absolutně žádný důvod k panice,“ dodal.
Mnoho analytiků však upozorňuje, že kromě nového kola napětí se Západem v souvislosti s ruskou vojenskou agresí na Ukrajině a nových finančních sankcí neexistují žádné zásadní důvody pro pokles. Cena ropy, hlavního ruského vývozu, je v podstatě stabilní.
Ministr hospodářství Maxim Rešetnikov obvinil z poklesu rublu globální sílu dolaru. Ruský ministr financí Anton Siluanov uvedl, že slabý rubl je výhodný pro vyvážející společnosti. Ceny ruského vývozu energií jsou většinou stanovené v dolarech. Pomáhá také ruské vládě zvyšovat příjmy státního rozpočtu z energetických daní a vývozních cel.