Obrovský výpadek PayPalu. Bezpečnostní chyba zarazila platby za stovky miliard
BEZPEČNOSTNÍ PRŮŠVIH
Největší světová platforma pro online platby PayPal zažívá v Německu mimořádný výpadek. Podle deníků Bild nebo Süddeutsche Zeitung přestalo fungovat bezpečnostní opatření, které má chránit systém před podvodnými transakcemi. V důsledku toho banky zastavily inkasa v hodnotě více než deseti miliard eur (245 miliard korun).
„V Německu zastavily banky inkasa v rámci PayPal v objemu miliard eur,“ uvedl list. Samotná Bayerische Landesbank podle něj zablokovala platby ve výši přibližně čtyř miliard eur, další velké částky zmrazila také DZ Bank a další finanční instituce.
Dopady pocítili především obchodníci. Peníze zákazníků zůstávají na jejich účtech, avšak k prodejcům se nedostávají. „Prodejci čekají na své peníze, zákazníkům zůstávají zatím na účtech,“ napsala Süddeutsche Zeitung.
Závažné potíže hlásí rovněž běžní uživatelé. V celé zemi přestaly fungovat online platby i inkasní příkazy. Podle technologického portálu Netzwelt ukazuje oficiální stránka se stavem služeb PayPalu více položek označených jako „Under Maintenance“, tedy v režimu údržby. Nedostupné jsou mimo jiné výplaty peněz i rozhraní pro obchodníky.
Situace je o to citlivější, že jen před týdnem se na tzv. darknetu objevily miliony uživatelských údajů z PayPalu. Spotřebitelské organizace varují, že kyberzločinci mohou nynější výpadek zneužít k novým podvodům. „Hrozí nové podvody, protože útočníci využívají zmatků a nervozity uživatelů,“ uvedla německá spotřebitelská centra.
Podle Süddeutsche Zeitung se o incident zajímá i Evropská centrální banka, která si od jednotlivých bank vyžádala vysvětlení. Na dohled nad evropskými aktivitami PayPalu dohlíží regulátor v Lucembursku.
PayPal, jehož centrála sídlí v kalifornském San José, je v Německu dominantní platební službou. Má zde více než 30 milionů uživatelů a podle studie EHI Retail Institute připadá přibližně třetina všech internetových nákupů právě na platby přes PayPal. Služba je dlouhodobě ceněna pro rychlost a bezpečnost – nyní se ale ocitla pod nebývalým tlakem.