Svět sleduje souboj o Hrad. Všímá si Babišových narážek na válku a mír
MEDIÁLNÍ OBRAZ VOLEB
Zájem zahraničních médií o volbu českého prezidenta zesílil až po prvním kole. Doslova díru do světa udělal výrok Andreje Babiše, který v jednom z televizních duelů řekl, že by v případě napadení Polska nebo Pobaltí nevyslal na pomoc české vojáky, což u sousedů okamžitě vzbudilo rozruch. Ve Francii si všímají, že mezi Babišovými podporovateli rezonuje téma „války a míru“, Němci zase upozorňují na komunistickou minulost obou kandidátů.
O volby v Česku mají tradičně největší zájem naši sousedé. Před prvním kolem letošních voleb ale téma českého referenda o nové hlavě státu pronikalo do mediálního prostoru spíše okrajově. To se změnilo, jakmile se výběr kandidátů po prvním kole zúžil na bývalého náčelníka vojenského výboru NATO Petra Pavla a podnikatele a předsedu hnutí ANO Andreje Babiše, kterého Pavel v prvním kole porazil o 23 tisíc hlasů.
Oba kandidáti se proti sobě začali výrazněji vymezovat a kampaň dosahovala vrcholu. Slovenský deník Sme to po poslední televizní debatě hodnotil slovy „patrně nejhorší kampaň před českými prezidentskými volbami“. Pokud vyhraje Pavel, Babiš se podle listu pustí naplno do kampaně pro sněmovní volby v roce 2025. Pokud Babiš překvapí a vyhraje, „rozběhla by se snaha dostat do vlády ANO a dát hnutí příležitost naplno ovládnout zemi,“ napsali.
V Polsku, kde novináři i politici okamžitě reagovali na Babišovu proklamaci, že nechce válku, ale mír, a proto by v případě napadení nepomohl Polsku ani pobaltským zemím, média označovala bezpečnostní otázky za dominantní téma celé kampaně. „Petr Pavel nebo Andrej Babiš? Češi si potřetí v historii volí prezidenta v přímé volbě a možná tak rozhodují o dalším osudu naší části Evropy,“ napsal například polský deník server Dziennik.
Polský server poznamenal, že teoreticky nemá prezident ČR nemá na rozdíl od premiéra a vlády zvlášť velké pravomoci a nástroje přímého vlivu. Gazzeta Prawna nicméně upozorňuje, že budoucí prezident může díky pravomoci jmenovat guvernéra a členy bankovní rady ČNB ovlivňovat ekonomické prostředí. Zvolení Babiše prezidentem by podle listu poskytlo zastáncům politiky snižování úrokových sazeb, kterým je i nedávno jmenovaný guvernér a bývalý Babišův poradce Aleš Michl, důležitého spojence.
V Británii označují kampaň jako „místy bizarní“
Britská veřejnoprávní BBC zase píše o dva týdny trvající, „místy bizarní“ kampani. Kromě rozličných dezinformací a nenávistných projevů, které volby v Česku provázely, BBC poukazuje také na ideologický rozdíl mezi kandidáty. Zatímco Pavla vnímá jako zástupce liberální demokracie, Babiše označuje jako představitele populistické oligarchie.
Francouzský list Le Monde, který Babiš ve svých projevech kritizuje kvůli zprávě, že je předběžně vyšetřován Národní finanční prokuraturou pro podezření z praní špinavých peněz, upozornil, že mezi Babišovými podporovateli rezonuje téma „války a míru“, které předseda ANO akcentuje. „Slovo mír měl v boji o druhé kolo v ústech neustále... Na otázku, zda by Česko vyslalo své vojáky v případě útoku na Polsko nebo Pobaltí, ale kandidát odpověděl: ‚Ne, určitě ne. Myslím si, že je potřeba mluvit o míru‘,“ připomíná Le Monde.
Bruselský server Politico formu Babišovy rétoriky shrnuje jako „konec pana slušného“. Německý list Süddeutsche Zeitung zase připomněl minulost a kariéru obou kandidátů takto: „O prezidentský úřad se v Česku ucházejí dva muži s komunistickou minulostí. Oba se vzájemně obviňují z působení v tajných službách. Jeden z nich ale dnes zastává hodnoty Evropské unie.“
Volební místnosti se v České republice zavřou v sobotu 28. ledna ve 14 hodin. Komisaři pak začnou hlasy sčítat, výsledky by měly být známy během odpoledne. Poměrně přesné odhady výsledku voleb se ale zřejmě objeví v řádu několika desítek minut po uzavření volebních místností.