Proč se asi opět nepodaří stlačit schodek pod 200 miliard? Stát potřebuje další masivní škrty
STÁTNÍ ROZPOČET 2026
Státní rozpočet může mít v příštím roce maximální deficit výrazně přesahující 200 miliard korun. A to navzdory konsolidačnímu úsilí vlády Petra Fialy (ODS). Oslovení experti uvádí, že toto úsilí mohlo být silnější a že příští vláda v něm bude muset jednoznačně pokračovat. Současné stamiliardové schodky způsobuje takzvaný efekt západy a je potřeba najít ještě alespoň 100 miliard v úsporných strukturálních opatřeních, řekl pro Echo24 jeden z oslovených ekonomů. MF představí konkrétní návrh – stejně jako vloni – na konci srpna.
Takzvaná rozpočtová strategie, kterou minulý týden schválila vláda, kalkuluje na příští rok s hotovostním saldem 255,6 miliardy. Tato částka je přitom podle Národní rozpočtové rady nejblíže odhadu klasického „schodku státního rozpočtu“. „Ale není to zcela totéž, protože je to právě saldo i státního rozpočtu i fondů v součtu,“ řekla pro Echo24 mluvčí NRR Tereza Sura. Nejdůležitější z hlediska maastrichtských kritérií je ale takzvané akruální saldo, které má být v příštím roce 219,2 miliardy. Akrualizace je zachycení jevu v tom roce, do kterého věcně a časově náleží. Pro výši strukturálního schodku je příští rok limit 1,75 % HDP a právě tímto ukazatelem se vláda chlubí, zatímco nominální schodky nepovažuje za tak důležité.
Samotné ministerstvo financí na dotaz deníku Echo24, zda lze skutečně s deficitem přes 200 miliard korun počítat, odpovědělo opatrně. „V této fázi přípravy státního rozpočtu nemohu sdělit více nad rámec zveřejněné rozpočtové strategie pro příští tři roky. Pro pořádek dodávám, že výdajové rámce ze strategie představují maximální limity a současně nezahrnují zvýšené výdaje na obranu a bezpečnost České republiky nad zákonná 2 % HDP. Ty zapracuje ministerstvo financí do návrhu státního rozpočtu až v srpnu,“ uvedla pro Echo24 mluvčí MF Petra Vodstrčilová.
Postup přípravy, který dovolují současná rozpočtová pravidla, se podle Vodstrčilové loni osvědčil. „Letos budeme časovat komunikaci informací o parametrech příštího státního rozpočtu stejně. MF zveřejní až kompletní návrh státního rozpočtu připravený pro jednání vlády na konci srpna. Z pracovní verze návrhu rozpočtu pro rok 2026 ani z dílčích jednání se správci jednotlivých rozpočtových kapitol nebudeme pouštět žádná průběžná čísla,“ dodala Vodstrčilová.
Pokračování ve stamiliardových deficitech podle hlavního ekonoma společnosti Investika Víta Hradila bohužel potvrzuje obavu, kterou mnozí pozorovatelé vyjadřovali v průběhu covidové pandemie. „Tedy, že jakmile se rozpočtová kázeň ve jménu boje proti krizi jednou rozvolní, bude velmi těžké se k ní opět vrátit. Pandemická, válečná, energetická i inflační krize odezněly, ale zatímco před nimi se deficity pohybovaly v desítkách, nyní se pohybují ve stovkách miliard. Jejich snižování se pak zdá být politicky nemožné, protože by jakékoliv šetření bylo údajně ‚likvidační‘ pro dotčené subjekty,“ řekl pro Echo24 Hradil.
Jedná se podle něj o klasický efekt západky, kdy výdaje, bez kterých se ještě před pár lety bylo možné bez problému obejít, se najednou staly nepostradatelnými. „Ke cti současné vládě lze přičíst, že alespoň nějaké kroky k nápravě učinila, nicméně české rozpočty zůstávají v dlouhodobě neudržitelné nerovnováze. Bude nutné ještě najít alespoň 100 miliard korun v úsporných strukturálních opatřeních. Tedy nikoliv pouze spoléhat na ekonomické oživení, které samo o sobě deficit může opticky snížit, ale přijít s obdobou předchozího konsolidačního balíčku,“ uvedl Hradil.
„K tomu se současná vláda již pochopitelně nedostane a bude tedy na voličích, zda to budou vyžadovat od politiků v nadcházejících volbách. Pokud v nich zvítězí strany, které tento problém bagatelizují, pak si stamiliardové schodky poneseme s sebou jako balvan i nadále, s čímž se pojí i čím dál větší úrokové náklady,“ dodal ekonom.
„Politici na rozdíl od ekonomů musí sledovat voličské preference“
Na letošní rok je schválen deficit 241 miliard. Podle hlavního ekonoma XTB Pavla Peterky jsou dubnová čísla o plnění rozpočtu v letošním roce vesměs pozitivní. „Nelze z nich však zatím ještě příliš mnoho soudit, protože se jedná o příliš krátké časové období. Pozitivní plnění ve srovnání s loňským rokem je navíc dáno nižšími výdaji na investice. Pokud by investiční aktivita byla posílena ve zbytku roku, tak se hodnoty v zásadě vyrovnají. Zatím jsme spíše na lepší straně dodržení plánovaného schodku 241 miliard. Splnění plánu rozpočtu je ale opředeno řadou nejistot ze zahraničí. Především pak v souvislosti s politikou Donalda Trumpa,“ uvedl pro Echo24 Peterka.
Případné zpomalení globální ekonomiky spojené s Trumpovou politikou se může podle něj podepsat i na zpomalení tuzemské ekonomiky a nižším výběru daní, což bude mít vliv na výsledný schodek rozpočtu. „Riziko vidím i u případných předvolebních ‚dárečků‘ pro různé skupiny obyvatel, ať už se jedná o vojáky, jiné státní zaměstnance, seniory a další,“ dodal.
Z plánu rozpočtové strategie na roky 2026 až 2028 je podle Peterky zřejmý signál voličům, že vláda je připravena dále konsolidovat veřejné finance. „Přesto z plánu vychází, že by schodek rozpočtu byl stále přes 200 miliard korun. Konsolidační úsilí vlády je tak zřejmé. Je otázkou, zda by jiné složení vlády doručilo podobné výsledky. Přesto ale lze konstatovat, že konsolidace mohla být tvrdší,“ míní Peterka.
„Na druhou stranu se můžeme dívat i na vývoj strukturálního schodku a zadlužení vztažené k HDP, kde pomáhá ekonomický růst. Pokud by se podařilo udržet stabilní schodek okolo 200 miliard v prostředí svižného ekonomického růstu, tak nám poměrové ukazatele celkového dluhu i tempa zadlužení budou klesat. To by v rámci politické reality možností mohlo být vnímáno pozitivně. Jinými slovy lze říci, že bych si uměl představit lepší a svižnější konsolidaci veřejných financí, ale na to, že za konsolidací stojí politici, tak to není špatný výsledek. Politik totiž na rozdíl od nás ekonomů musí sledovat preference voličů, což v kritickém momentě svazuje ruce a možná příliš úzce vymezuje problémy a situace, kterým se běžně politici věnují,“ vysvětlil Peterka.