Černý trh s léky na hubnutí dostává lidi k lékařům i do nemocnic
LÉKY NA HUBNUTÍ
Ohromná popularita moderních léků na hubnutí (či původně léčbu diabetu) vedla velmi rychle ke snaze uspokojit bující poptávku za každou cenu. Už před lety, když začaly státy včetně Česka kvůli nedostatku zásob omezovat vydávání přípravků jako Ozempic mimo schválenou indikaci, deník Echo24 informoval o prvním pronikání padělků do České republiky. Dnes jsou varování o jejich možném výskytu už pravidelnou záležitostí. A nejde jen o ně, moderní léky na hubnutí se například i čile přeprodávají. Úřady i odborníci však dlouhodobě varují, že lidé mají tyto léky užívat jen po konzultaci s lékařem a zakoupení v lékárně.
Touhy po rychlém hubnutí a zázračných účincích nových léků na hubnutí, jako jsou Ozempic, Wegovy či Mounjaro, se snaží využívat podvodníci i lidé, kteří se například dostali k přebytečným zásobám originálních léků. Ať už šlo v počátku o celosvětový problém s dostupností či nyní stále poměrně vysoké ceny, kdy léčba stojí tisíce měsíčně, případně neochotu lékařů přípravek předepsat, úřady od počátku varují před tím, že shánět podobné léky neoficiální cestou je zdravotní hazard či v lepším případě vyhození peněz.
Ilegální prodej bez receptu často probíhá online a zatímco někteří zájemci se mohou i tak dostat k originálnímu, pravděpodobně přeprodanému přípravku, v horším případě se mohou dostat k přípravkům na škále od nekvalitně vyrobených padělků po aplikační injekce naplněné čímkoliv, co bylo „po ruce“.
Odborníci ale varují i před užíváním originálních léků zakoupených pokoutně po internetu. Jednak nemohou mít uživatelé jistotu, jak kdo s přípravkem nakládal, jednak jeho neodborné využívání či dávkování může mít také nepříjemné následky. Podle šéfa České obezitologické společnosti Jana Evangelisty Purkyně Martina Haluzíka mohou být přípravky nebezpečné například i pro pacienty s poruchami příjmu potravy. „Musíme být mimořádně opatrní, aby ty léky nebyly zneužívány,“ uvedl Haluzík na červnové konferenci pořádané IKEM.
„Jsme v takové paradoxní situaci, že účinnost těch léků předběhla síť, kterou máme k dispozici na edukaci pacientů,“ doplnil Haluzík. Varoval proto před neodbornými informacemi na sociálních sítích nebo právě nákupu léků z neověřených zdrojů na internetu. Státní ústav pro kontrolu léčiv varoval před padělky už v říjnu 2023. I nadále se však objevují případy, kdy se k lékařům dostávají pacienti s problémy kvůli „samoléčbě“ ilegálně zakoupenými prostředky.
Ozempic, Wegovy či Mounjaro patří k třídě léků známých jako inkretiny. Jsou navrženy tak, aby pomohly regulovat hladinu cukru v krvi, zpomalily vyprazdňování žaludku a snížily chuť k jídlu. Vláda na jaře mimo jiné rozhodla o zařazení některých aktivních látek v těchto lécích na seznam zakázaných anabolik. Důvodová zpráva v této souvislosti zmiňuje i zneužívaný lék Ozempic.
„I vzhledem k nedávnému rozmachu této látky – doposud zejména v zahraničí – jakožto ‚zázračného‘ prostředku na hubnutí, je žádoucí užívání této látky omezit pouze na regulované léčebné použití. V opačném případě totiž hrozí další rozmach zneužívání a značné ohrožení veřejného zdraví. Nejčastější nežádoucí účinky jsou gastrointestinální,“ varovalo ministerstvo před možným dopadem látky na trávicí trakt.