Nový trend v USA: drogy od zaměstnavatele. Několik firem nabízí jako benefit léčbu psychedeliky
DROGY JAKO BENEFIT
Část firem začala v posledních letech nabízet formou benefitů i psychologickou péči. Některé firmy ve Spojených státech však zašly ještě dál, když několik desítek z nich začalo nabízet svým zaměstnancům léčbu psychických potíží psychadeliky. Nabízí například ketamin či se debatuje o využívání psylocibinu, tedy houbiček. Ketamin byl v USA povolen k léčbě depresí v roce 2019. Informuje například New York Post.
Mezi americkými především technologickými firmami je průkopníkem 15Five, která se soustředí na software pro management firem. Ta oznámila už minulý rok, že svým zaměstnancům nabídne možnost léčby psychických potíží, jako jsou deprese a úzkosti, skrz spolupráci se společností Mindbloon, která terapii ketaminem nabízí.
"Tyto benefity jsou v současnosti ve firmách očekávány. Osvětu ohledně psychické a emoční pohody hodně akceleroval covid, a to i v souvislosti s produktivitou práce a dosahování firemních cílů," uvedl Shane Metcalf, který má ve společnosti 15Five na starost vztahy se zaměstnanci. Zároveň upozorňuje, že podle výzkumů je rozdíl mezi léčbou tradičními antidepresivy a ketaminem propastný.
To potvrzuje i studie, která byla v roce 2022 publikována v Journal of Affective Disorders. Téměř 90 % účastníků studie uvedlo zlepšení svého stavu. Třicet procent účastníků uvedlo, že po čtyřech kolech terapie ketaminem jejich symptomy deprese a úzkosti zcela odezněly.
K podobným výsledkům došla i společnost Dr. Bonner’s, která vyrábí mýdla. Ta se rozhodla nabízet svým zaměstnancům psychedelika skrz program společnosti Enthea. Do programu se přihlásilo přibližně 20 zaměstnanců. Z nich 86 % potvrdilo zlepšení svého stavu pokud trpěli PTSD a přibližně dvě třetiny uvedlo zlepšení v případě depresivních a úzkostných poruch. Do programu společnosti Enthea je v současnosti zapojeno asi 50 společností.
K užívání mikrodávek ketaminu se přiznal i jeden z nejbohatších mužů světa Elon Musk. Ketamin se již několik desítek let využívá jako anestetikum především ve veterinární medicíně. V posledních dvou desetiletích se výzkum soustřeďuje i na jeho využití k léčbě depresí, úzkostí či závislostí. Jeho účinky při dlouhodobém užívání nejsou příliš známy. Může způsobovat silnou psychickou závislost a při vysokých dávkách může vést k bezvědomí či disociaci, tedy k psychedelickým zážitkům mimo tělo uživatele. Některé společnosti umožňují jeho zaslání domů, a to kvůli lepší psychické pohodě uživatelů.
Ve Spojených státech v současnosti v některých amerických státech jako Hawai či Arizona uvažují o zlegalizování psylocibinu. V České republice je dostupná asistovaná psychoterapie za použití kataminu.