Pozor, vyletí Ptáče! Do kin jde skvostně obsazený britský film o dospívání
NOVINKA V ČESKÝCH KINECH
„Film, který vás vezme pod svá křídla,“ napsal přesně časopis Time Out. Křehký tak, že se bojíte nadechnout. S unikátním soundtrackem. Z lokality, kde často angličtině nerozumějí ani rodilí mluvčí – dobře, že tam budou titulky. Britská královna nezávislého filmu, režisérka Andrea Arnoldová, se vrací s magickým příběhem o dospívání, jemuž sílu dodávají brilantní herecké výkony a lehkost výrazná jména britské hudební scény. Film, který v rámci platformy Tady Vary uvidíte v exkluzivní předpremiéře 16. dubna, měl světovou premiéru loni v Cannes a zažil tam sedmiminutové ovace; do českých kin vstupuje 17. dubna pod hlavičkou distribuční společnosti Aerofilms.
Magazín The Hollywood Reporter vyzdvihuje Ptáče za jeho atmosféru „v níž se mísí realismus s magičnem,“ magazín Variety zase chválí „režisérčino pevné režijní uchopení plné empatie a integrity.“
Dvanáctiletá Bailey (Nykiya Adamsová) žije se svým milujícím, ale nezodpovědným otcem Bugem (Barry Keoghan) a rebelujícím bratrem Hunterem (Jason Buda) v malém městě na východě Anglie. Když do jejího života znenadání vstoupí tajemný cizinec jménem Bird (Franz Rogowski), Bailey zatouží roztáhnout křídla a opustit svůj roztříštěný domov…
Ptáče vznikalo téměř bez scénáře, mnoho scén vycházelo z intuice štábu a pocitů přímo na place. Představitel chaotického otce Buga Barry Keoghan na to vzpomíná: „Když mi řekli, že se se mnou chce setkat Andrea Arnoldová, okamžitě jsem souhlasil, aniž bych věděl, o co jde. Když řekla, že není žádný scénář, byl jsem nadšený, ne vystrašený.“
I pro představitele Birda Franze Rogowského se jednalo o netradiční způsob práce. „Neměli jsme tušení o celém příběhu, dostávali jsme scénář možná tři, čtyři dny před natáčením. Bylo to spíše o tom být otevřený a spontánní,“ vzpomíná na natáčení devětatřicetiletý Němec.
Andrea Arnoldová je režisérka, která nikdy nemluvila polohlasem. A v Ptáčeti opět křičí: je to pro ni pomyslný návrat domů. Film je zasazen do Gravesendu, jen pár mil od jejího rodného města Dartford v Kentu. Důvod, proč se režisérka rozhodla svůj snímek zasadit do prostředí východoanglického hrabství, byl jednoduchý. „Věděla jsem zkrátka, kam jít. Most. Bažiny. Řeka. Opuštěné tovární budovy. Zarostlá parkoviště. Mnoho míst, kde jsem se dnes toulala, bylo už uzavřeno, ale i tak se mě – díky živým vzpomínkám – psal scénář jednoduše.“
Skvělé herecké obsazení Ptáčete měla na starosti renomovaná britská castingová režisérka Lucy Pardeeová, která měla v rámci Dnů evropského filmu letos v dubnu v Praze workshop pro filmové profesionály: zaměřuje se převážně na projekty, které dávají hlas lidem z okraje společnosti a vyprávějí příběhy, jež na plátně obvykle nevídáme. Jako castingová režisérka se podílela na snímcích Aftersun, American Honey nebo Club Zero, je známá objevováním nových talentů a péčí o ně… Uvidíte sami.