Britský ministr: Ukrajina by měla přeskočit přijímací proces. Měli bychom rovnou hlasovat o jejím členství v NATO
ČLENSTVÍ UKRAJINY V NATO
Britský ministr obrany Ben Wallace, uvedl, že by Ukrajina měla přeskočit Akční plán na členství v NATO. tohoto programu se účastní většina států usilující o členství a pomáhá jim k přiblížení se standardům aliance. Podle Bena Wallace by v případě Ukrajiny měla aliance rovnou přejít k ratifikaci ukrajinského členství. Debaty o budoucnosti Ukrajiny v NATO se vyostřují s tím, jak se blíží summit aliance ve Vilniusu, který se uskuteční na začátku července. Informuje například The Telegraph.
„Myslím, že bychom naprosto měli zvážit přeskočení Akčního plánu členství,“ uvedl k Ukrajině britský ministr obrany Ben Wallace na tiskové konferenci s kanadskou ministryní obrany Anity Annand. Británie je jedním ze států, který Ukrajinu silně podporuje od samého počátku konfliktu. Vyjádření jejího ministra obrany, o kterém se uvažovalo jako o možném nástupci generálního tajemníka NATO Jense Stotlenberga, je dalším ze série výroků, které silně podporují členství NATO v alianci.
Současná debata v alianci na téma členství Ukrajiny v NATO je poměrně široká. Zatímco Polsko a pobaltské státy členství Ukrajiny silně podporují a Česko nově uvedlo členství Ukrajiny v euroatlantických strukturách ve své Národní bezpečnostní strategii, například Německo má zdrženlivější postoj. Kancléř Olaf Scholz v minulých dnech například prohlásil, že je potřeba Kyjevu dát bezpečnostní garance a dál mu pomáhat zbraněmi proti ruské agresi, členství v Ukrajiny v NATO nyní podle něj není na pořadu dne.
Zajímavého spojence Ukrajina našla ve francouzském prezidentovi Emmanuelovi Macronovi. Ten ještě nedávno mluvil o „mozkové smrti NATO“ a varoval, že přijetí Ukrajiny NATO do aliance by byla konfrontace a eskalace s Ruskem. V minulých dnech však uvedl, že vstup Ukrajiny do NATO by mohl vytvořit tlak na Rusko, aby uzavřelo mír.
V minulých týdnech také členství Ukrajiny v NATO podpořil doyen americké diplomacie Henry Kissinger, který nedávno oslavil sté narozeniny. Podle něho by ale záměrem bylo dostat Kyjev pod kontrolu. Zatímco v prvních letech konfliktu, který vypukl po ruském nelegálním zabrání Krymu v roce 2014 mluvil o tom, že Ukrajina se má inspirovat Finskem, vzdát se svých ambicí stát se členem EU a NATO a být neutrální, nyní o členství Ukrajiny přemýšlí jinak. V současnosti by podle Kissingera měla být Ukrajina přijata do NATO, protože má jednu z nejsilnějších a nejzkušenějších armád v současnosti. Zároveň by v případě členství Ukrajiny v NATO Alince měla vliv na to, jak Ukrajina bude s moderními zbraněmi a silně vybavenou armádou nakládat.
Tlak na NATO se rozhodl vytvořit i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, když oznámil, že na summit do Vilniusu nepřijede, pokud na něm nebude představena a nabídnuta Ukrajině cesta ke členství v Alianci.
Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg nedávno řekl, že Ukrajině náleží místo v alianci. V minulých týdnech se většina členů aliance ve svých vyjádřeních shoduje, že Ukrajina může být přijata až poté, co skončí válka na Ukrajině, protože aliance nemůže přijmout zemi, která je ve válce, jelikož by to znamenalo přímé zapojení aliance do konfliktu. Minulý týden také americký prezident Joe Biden prohlásil, že Ukrajině pro vstup nebudou poskytnuty žádné úlevy, což je právě v rozporu s deklarovanou snahou Londýna.