Na lucemburský trůn nastoupí nový velkovévoda Guillaume
Bude to slavná událost pro nejbohatší zemi Evropy – Lucembursko. Na zdejším trůně se chystá letos v říjnu zásadní změna. Novým velkovévodou se stane Guillaume, syn toho současného Henriho I. Jedná se proces výměny vládnoucího panovníka, který byl zahájen loni v říjnu, kdy o něm poprvé promluvil Henri I.
Vladaři jednoho z nejmenších evropských států pocházejí z domu nasavsko - weilburského. Z hlediska patrilinearity (uspořádání společnosti, kde se osobní atributy, privilegia a majetek dědí v otcovské linii, tzv. agnátská tradice) jsou členy dynastie bourbonsko-parmské, která je historicky jednou z linií vycházejících ze španělské větve rodu Bourbonů, respektive Bourbon-Anjou. Na starém kontinentu patří Lucembursko do skupiny 12 monarchií - přesněji mezi 10 z nich, jež jsou dědičné a 8, které lze definovat coby konstituční.
Lucembursko s vysokou životní úrovní je ideálním místem pro život. Má nejvyšší HDP na obyvatele v Evropské unii – 89 800 eur – což je výrazně nad unijním průměrem 37 600 eur. Lucemburská ekonomika je vysoce rozvinutá a patří k těm velmi otevřeným. Země výrazně investuje do podpory moderních technologií, inovací, ekonomiky řízené daty, specializuje se také na průzkum vesmíru a tamní těžbu surovin. Jedná se také o zemi s výraznou podporou start-upů. Dominantními sektory jsou bankovnictví a pojišťovnictví, ocelářský, železářský a lehký průmysl. Lucembursko je důležitým evropským centrem služeb, zejména finančních, sdělovacích prostředků, dopravy a místem konání významných mezinárodních kongresů.
Velkou zásluhu na lucemburské prosperitě má velkovévoda a válečný hrdina Jean Lucemburský, otec současného a děd budoucího vladaře, který úspěšně vládl své zemi 36 let.
Jmenuje se stejně jako jeho slavný předchůdce Jan Lucemburský, otec císaře Karla IV., který byl ve 14. století českým králem a je také v hlavním městě Lucemburku pohřben.
Od získání nezávislosti v roce 1890 (tedy za 134 let) se na trůně dosud vystřídalo 7 suverénů - 5 mužů a 2 ženy. V současnosti 69letý velkovévoda Henri stojí v čele země od roku 2000 a svým rozhodnutím předat vládu dědici koruny pokračuje v tradici, kterou ve druhé polovině 20. století zahájila jeho babička, velkovévodkyně Charlotta (1896-1985). Ta totiž v roce 1961 prohlásila svého syna Jeana panovníkovým formálním zástupcem (regentem) s právem plně vstupovat do povinností, výsad a práv hlavy státu. O dva roky později následovala její abdikace a proklamace nového monarchy.
Stejným způsobem proběhlo pak před více než 20 lety předání vlády mezi velkovévody Jeanem a Henrim. Dá se očekávat, že Henri I. ukončí své panování poté, co v příštím roce oslaví 15. dubna své životní jubileum – sedmdesáté narozeniny a následně 7. října pak stříbrné výročí 25 let vlády.
Velkovévoda se po téměř celou svou vládu těší mimořádné popularitě a uznání Lucemburčanů. Jejich náklonnost si brzy po svatbě v roce 1981 získala i velkovévodkyně María Teresa, která je dcerou kubánských uprchlíků před Castrovým totalitním komunistickým režimem usazených ve Švýcarsku. Z manželství panovnického páru vzešli 4 synové a 1 dcera. Nejmladší generaci dynastie nyní tvoří 8 velkovévodových vnoučat.
Během své vlády se velkovévoda Henri potkal se 4 českými prezidenty a opakovaně navštívil Českou republiku :
- V říjnu 2002 vykonal státní návštěvu (s velkovévodkyní zavítali do Prahy a Brna).
- Počátkem července 2003 se v Praze účastnil 115. zasedání Mezinárodního olympijského výboru.
- V listopadu 2010 se konala jeho druhá státní návštěva.
- V prosinci 2011 se účastnil státního pohřbu prezidenta Václava Havla.
- V květnu 2016 patřil mezi čestné hosty oslav 700. výročí narození Karla IV., k jehož potomkům patří.
V roce 2005 poskytl osobní záštitu výstavě „Karel IV. – císař z Boží milosti. Kultura a umění za vlády posledních Lucemburků“.
Vláda velkovévody Henriho I. se chýlí ke konci.. vláda velkovévody Guillauma V. se chystá. Důstojná a klidná výměna na trůnu tak připomene slova velkovévodské hymny: „V jednotě a svornosti časy radostnými i těžkými, při plnění povinnosti pro trůn a vlast… Bože, ochraňuj a veď lid země lucemburské!“
Zdeněk Prázdný, ředitel Českého královského institutu