Přetlak na gymnáziích chtějí zvrátit i podnikatelé. Může vzniknout až 31 nových škol
OTEVÍRÁNÍ GYMNÁZIÍ
Žádost o otevření gymnázia podalo na ministerstvo školství (MŠMT) od loňského září 31 škol. Většinou se jedná o soukromé zřizovatele. V 17 případech úřad žádosti vyhověl, jednu zamítl a dalších 13 čeká na vyřízení. Vyplývá to z údajů k 3. květnu tohoto roku, které ministerstvo poskytlo ČTK. V Česku je letos podle statistik MŠMT 370 gymnázií.
Kvůli silným ročníkům deváťáků byl letos na mnohých středních školách velký převis uchazečů o studium. K jednotným přijímacím zkouškám na maturitní obory středních škol, víceletá gymnázia a nástavby se podle Cermatu, který tyto zkoušky organizuje, přihlásilo 116.031 dětí. To je o čtvrtinu víc než před šesti lety, kdy se centrálně zadávané zkoušky konaly poprvé. Zejména nabídka gymnázií přitom podle odborníků na vzdělávání neroste přiměřeně k počtu zájemců.
Enormní přetlak zájemců byl letos zvláště na gymnáziích v Praze, kde podle statistiky MŠMT nabízí všeobecné vzdělávání 79 středních škol a odborné vzdělání s maturitou 105 škol. Gymnázia tak zabírají v nabídce pražského středoškolského školství s maturitou přibližně 43 procent. V celém Česku tvoří podíl gymnázií zhruba 32 procent škol s maturitní zkouškou.
O otevření nového gymnázia požádalo podle MŠMT od září loňského roku 19 zájemců, z nich 15 bylo z Prahy. Pražskému magistrátu povolilo ministerstvo vznik tří nových gymnázií. Sedm nových gymnázií v Praze bude mít soukromého zřizovatele a dalších pět žádostí ještě čeká na rozhodnutí úřadu. Jedno nové soukromé gymnázium se otevře v Jihomoravském kraji, kde by svou školu chtěla otevřít i církev. Ta na povolení podle dostupných údajů k 3. květnu stále čeká, stejně jako soukromé gymnázium v Ústeckém kraji. Jednu žádost o soukromé gymnázium, a to v Jihočeském kraji, úřad zamítl.
Navýšení kapacity už existujícího gymnázia ministerstvo podle dostupných údajů schválilo polovině z 12 žadatelů. Pražský magistrát měl k 3. květnu povolení pro dvě gymnázia, u jedné školy úřad o žádosti zatím nerozhodl. Jednu školu by chtěla kapacitně posílit církev. Více míst pro studenty mohou nově nabízet čtyři soukromá gymnázia v Česku, další čtyři soukromé školy čekají na schválení.
Někteří experti na vzdělávání míní, že v budoucnu budou mít na pracovním trhu výhodu lidé se všeobecným vzděláním. Podle analytika EDUinu Jana Zemana v ČR od roku 2012 klesá zájem o učiliště a nabídka vzdělávacích oborů odpovídá čím dál méně poptávce. Kapacity všeobecného vzdělávání se v ČR příliš nemění. V roce 2020 byl v ČR podle údajů Národního pedagogického institutu přijat k odbornému studiu stejný podíl středoškoláků jako o pět let dřív.
Ve všeobecném vzdělávání v ČR je nyní zhruba 30 procent středoškoláků, ostatní navštěvují střední odborné školy a střední odborná učiliště. V průměru je přitom ve členských státech EU v poslední době ke všeobecnému studiu přijímáno 51,3 středoškoláků. ČR tak v EU patří k zemím s nejnižším podílem žáků s tímto studiem, vyplývá z dat Eurostatu za rok 2020.