„Mosambik je příjemnější než Praha.“ Jak vypadá současná Afrika
ECHO SALON O AFRICE
Před třiceti lety začala genocida ve Rwandě, jeden z nejhorších zločinů v historii Afriky, který na Západě zabetonoval představu kontinentu jako brutálního a zaostalého místa. Afrika, včetně Rwandy, se od té doby přece jenom značně změnila.
Právě o tom, jaká je dnešní Afrika, debatovali Ondřej Horký-Hlucháň z Ústavu mezinárodních vztahů, Bohumil Doboš z Institutu politologických studií FSV a Martin Loužecký z neziskovky Skate World Better.
Afrika má asi 1,4 miliardy lidí, 54 států, bezpočet etnických skupin. Lze vůbec vynášet nějaké všeobecné soudy o tomto kontinentu?
Loužecký: Já si myslím, že nelze. Samozřejmě jsem se setkal mnohokrát s tím, že lidé pohlížejí na Afriku jako na jeden celek. Panují tu předsudky, ale samozřejmě v rámci Afriky je nespočet rozdílů napříč celým kontinentem.
Doboš: Když se podíváme na Afriku jako na kontinent, musíme rozdělit severní a subsaharskou Afriku, což je obrovský rozdíl. I v rámci subsaharské Afriky jsou rozdíly enormní. Historka ilustrující rozměr kontinentu. Když vypukla ebola v západní Africe, tak Britové se začali masově stahovat ze svých dovolených v Keni. Keňská vláda upozornila, že do Londýna je to z epicentra blíž než do Nairobi.
Horký-Hlucháň: Na druhou stranu bych řekl, že Afriku zas spojuje historie. I dlouho samostatné země jako Etiopie byly aspoň nějakou krátkou dobu přímo okupované nebo byly nějakým způsobem ovlivněné koloniálním obchodem a podobně. Takže všechny africké země sdílejí spíš negativní dopad historie a to je spojuje. Bylo to zdrojem hnutí panafrikanismu v 50. a 60. letech, kdy ty země získávaly samostatnost.
Plná audio a video verze zde.
Zkrácená verze na YouTube zde.
Celý text si můžete přečíst na ECHOPRIME nebo od středečních 18.00 v digitální verzi časopisu. Od čtvrtka je na stáncích v prodeji i tištěné vydání Týdeníku Echo. Týdeník Echo si můžete předplatit již od 249 korun za měsíc zde.