Nové subjekty na pravici i levici. Strany chtějí zabránit propadu stovek tisíc hlasů
VOLBY DO SNĚMOVNY 2025
V nadcházejících sněmovních volbách můžeme být svědky většího spojování stran na pravici i na levici politického spektra. Jedině tak mohou subjekty zabránit rekordnímu propadávání hlasů, jaké jsme pozorovali ve volbách před třemi lety. Aktuální průzkumy ukazují, že by při volbách mohlo znovu skončit pod čarou přes 600 tisíc hlasů. Při posledních volbách to byl více než milion, tedy asi pětina všech platných hlasů.
Podle posledního průzkumu agentury Median zveřejněného před několika dny pokračuje dlouhodobě rostoucí trend u hnutí ANO, které by volby, pokud by se konaly na konci letošního roku, vyhrálo s přehledem se 33,5 procenty. ODS by dostala dvanáct a STAN deset procent. V listopadu klesla podpora Pirátů a SPD. Do sněmovny by se spolu s nimi dostali také Motoristé a KSČM (všichni čtyři se 6,5 procenty).
Samotní lidovci a také TOP 09 by skončili těsně pod pěti procenty a do sněmovny by se nedostali. Průzkum totiž ještě nepočítal s koalicí Spolu. Pod potřebnou hranicí by těsně skončila také SOCDEM, Přísaha, a za ní Zelení, Trikolora, Svobodní a další menší strany. Pokud bychom tedy počítali s tím, všechny hlasy pro lidovce a TOP 09 nebudou ztraceny a připočtou se k hlasům pro ODS, stále by teď skončilo pod čarou asi 11,5 procenta všech hlasů. To znamená, že by 618 tisíc lidí nyní volilo stranu nebo hnutí, které se s největší pravděpodobností do sněmovny za rok na podzim nedostanou.
Z toho důvodu některé strany uvažují o spojení. Například hnutí komunistky Kateřiny Konečné (Stačilo!) jedná pro příští volby o spojení se sociálními demokraty vedenými Janou Maláčovou (SOCDEM). Maláčová koncem prosince řekla, že v tuto chvíli vyjednává o postupu do sněmovních voleb v příštím roce. „Ve hře je více alternativ, které nebudu diskutovat přes média,“ uvedla. Podle komunistů by mělo být jasno o složení koalice Stačilo! zhruba do poloviny ledna.
Není ale jasné, jak by se uvnitř strany interpretovalo téměř třicet let staré bohumínské usnesení, kterým se dříve ČSSD zavázala, že nebude spolupracovat s extremisty a komunisty, což Maláčové připomněli mladí sociální demokraté z jižní Moravy, kteří možnou spolupráci předem odsoudili. „Důrazně nesouhlasíme se spoluprací SOCDEM s hnutím Stačilo! a KSČM. Jde o nacionalistické až krajně pravicové, proruské a nenávistné subjekty, s nimiž nemá poctivá Sociální demokracie nic společného,“ napsala v prohlášení Krajská rada Mladých sociálních demokratů Jihomoravského kraje.
Pro navázání spolupráce mezi papírově slabšími sociálními demokraty a hnutí Kateřiny Konečné se nedávno vyslovil i Miloš Zeman, Bývalý prezident a předseda ČSSD míní, že by to samé prospělo i české pravici, a očekává, že menší strany oproti posledním volbám zamezí propadání hlasů tím, že se sjednotí v nových subjektech, kterým bude na rozdíl od koalic stačit pětiprocentní volební zisk, jako to udělali komunisté se značkou Stačilo!.
O možném novém spojenectví se bude po Novém roce jednat i mezi současnou opozicí a pravicovými subjekty mimo sněmovnu. Hovoří se o nějaké širší pravicové platformě se zapojením opoziční SPD, případně nadějných Motoristů nebo dříve neúspěšné Přísahy a Svobodných, kteří před třemi lety kandidovali spolu s Trikolorou a Soukromníky.
Stále navíc není vyloučeno, že ještě před volbami zamíchá kartami nová pravicová strana. Její založení bylo dlouho spojováno s možným politickým návratem Miroslava Kalouska. Bývalý ministr financí a předseda lidovců a TOP 09 něco takového v minulosti nevylučoval a vyjadřoval se v tom smyslu, že mu politika chybí. V rozhovoru pro Blesk ale naposledy řekl, že existují důvody, proč stranu nyní nezaloží.
„Mám poměrně vážné důvody, proč se teď nechci a nemůžu vracet do aktivní politiky. To platí. To znamená, že žádnou stranu nezakládám, nicméně vždycky jsem tvrdil, že nějaká strana zcela jistě vznikne. A v případě osobnosti Tomáše Březiny (zakladatel betonářské společnosti BEST – pozn. red.) a s tím, jak o tom přemýšlí, si myslím, že by to mohla být pro voliče velmi zajímavá nabídka,“ řekl Kalousek.
Podnikatel Tomáš Březina sbírá podpisy, aby mohl registrovat stranu KOS. Podle Kalouska může jít o velmi zajímavou nabídku pro voliče, protože je to člověk, za kterým je „obdivuhodné podnikatelské dílo“, které završil tím, že svoji firmu prodal. „Takže by si do politiky nešel polepšit. Šel by tam odevzdat své znalosti a zkušenosti. Takoví lidé z hospodářské sféry v české politice zoufale chybí.“