Úprkem za slavnými. „Co zase chcete? Vy jste ďábel, řekl mi Klaus“
SKŘÍŇ PLNÁ AUTOGRAMŮ
Karel Kuchař z Prahy si udělal na konci května výlet do Francie. V Cannes se totiž konal filmový festival a on lovil podpisy slavných, domů však přijel s nepořízenou. „To je život, nedostal jsem se k těm hercům tak blízko jako ostatní,“ komentoval svůj nezdar. O týden dřív se zúčastnil srazu Klubu sběratelů autogramů v Praze, odkud si do své sbírky, která čítá přes 17 tisíc podpisů slavných lidí, odnesl další.
Podpisy bývalý strážník sbírá zhruba osm let, začal až v důchodu. Za tu dobu si pořídil 107 památníčků, kde své úlovky pečlivě střeží. Podpis Karla Gotta má pětkrát. Podařilo se mu sehnat i autogram od Ondřeje Vetchého (ten, jak známo, fanouškům moc na ruku nejde). Většinou má pan Kuchař podpisy českých herců a zpěváků, avšak pyšní se autogramy i hollywoodských celebrit. A jak se k nim dostává? Spousta sběratelů obráží festivaly, on na to šel jinak. Zapsal se do castingových agentur a zúčastní se natáčení filmů coby komparzista. Tímhle způsobem získal autogram oscarového herce Geoffreyho Rushe, který u nás natáčel seriál o Albertu Einsteinovi.
„Říkali nám, že kdo bude otravovat herce a chtít po nich podpis, dostane pokutu až 50 tisíc, mě čtyřikrát napomenuli, ale nakonec jsem využil okamžiku, kdy byl úplně sám, a mám ho,“ chlubí se sběratel, který se lstí dostal i k běžci Usainu Boltovi.
„Hned, jak jsem získal jeho podpis, mi za něj kdosi nabídl tisíc korun, ale já nedal.“ Několik podpisů má i od bývalého prezidenta Václava Klause. „Ten už mě zná a jednou se mě ptal: Co zase chcete? Vy jste ďábel.“
Třicet tisíc za Hitlera
S podpisy slavných lidí se obchoduje hodně. Za Brada Pitta dostanete i 5000 korun, tedy v případě, že máte k němu i certifikát pravosti (což ale není záruka toho, že jde o originál, je však velká pravděpodobnost, že ano). Na podobné cenové úrovni se pohybují i další žijící hollywoodské hvězdy. Nejdražší z žijících osobností jsou Paul McCartney a Ringo Starr, ti se odmítají podepisovat od doby, kdy zjistili, že se s jejich podpisy kšeftuje. Jejich jméno vlastní rukou napsané může stát až 30 000 korun. „Ještě dražší podpisy žijících osobností patří členům britské královské rodiny, jimž podepisovat se sběratelům zakazuje protokol. Samozřejmě že autogramy jsou cennější po smrti. Za podpis Jana Wericha můžete získat i 20 000 korun,“ říká Martin Pros, předseda Klubu sběratelů autogramů.
Celý text si můžete přečíst na ECHOPRIME nebo v digitální verzi časopisu. Na stáncích je v prodeji i tištěné vydání Týdeníku Echo. Týdeník Echo si můžete předplatit již od 249 korun za měsíc zde.