Venezuelský prokurátor oznámil zatykač na argentinského prezidenta. Označil ho za zloděje letadel
ZATYKAČ NA ARGENTINSKÉHO PREZIDENTA
Venezuela oznámila, že vydá zatykače na argentinského prezidenta Javiera Mileie, jeho sestru a šéfku prezidentské kanceláře Karin Mileiovou a ministryni vnitra Patricii Bullrichovou. Důvodem je zadržení venezuelského boeingu v roce 2022, který letos argentinská vláda poslala do Spojených států, oznámil ve středu generální prokurátor Tarek William Saab. Podle něj se tak vláda dopustila krádeže. Mileiova vláda to odmítla a uvedla, že případ už vyřešily soudy. Podle agentury EFE nebudou mít zatykače praktický účinek, ale dál zhorší už tak špatné vztahy těchto zemí.
Venezuelský prokurátor Saab, který krajně pravicového prezidenta Mileie označil za "neonacistického fašistu" a "zloděje letadel", uvedl, že jeho země ho chce soudit na základě úmluvy OSN o boji proti nadnárodnímu organizovanému zločinu.
Boeing 747 venezuelské státní společnosti Emtrasur zadržely argentinské úřady i s venezuelskou a íránskou posádkou v červnu 2022 v Buenos Aires, když tam měl mezipřistání kvůli dotankování paliva. Tehdejší levicová vláda Alberta Fernándeze uvedla, že se tak stalo kvůli vyšetřování podezření z terorismu.
Server BBC Mundo nyní napsal, že tento letoun dříve provozovaly íránské aerolinky Mahan Air, proti nimž Spojené státy zavedly sankce kvůli vazbám této společnosti na elitní jednotky íránských revolučních gard Kuds, které se soustřeďují na operace v zahraničí a které Washington považuje za teroristickou organizaci.
NEPŘEHLÉDNĚTE: Který kraj dostává nejvíce peněz? Změní se nějak tok peněz?
Íránská i venezuelská vláda odmítly, že zadržený letoun sloužil k operacím íránské rozvědky v Latinské Americe, a argentinský soudce v říjnu 2022 nařídil pro nedostatek důkazů propustit na svobodu zbytek jeho posádky zadržené v červnu. Letos v lednu argentinský soud nařídil předat boeing Spojeným státům.
"Argentinská vláda připomíná venezuelskému režimu, že v Argentinské republice máme oddělenou výkonnou a zákonodárnou moc, což se bohužel neděje ve Venezuele za vlády Nicoláse Madura," uvedla ve středu argentinská vláda v reakci na oznámení venezuelské prokuratury o zatykačích.
Milei, který se nejvyššího úřadu ujal loni v prosinci, patří k nejhlasitějším kritikům prezidenta Madura a po venezuelských volbách z konce července označil za podvod, když ústřední volební komise oznámila vítězství Madura. Argentinská vláda uznala za vítěze voleb opozičního kandidáta Edmunda Gonzáleze, který vyhrál podle hlavní opoziční aliance, jež zveřejnila na internetu výsledky z 80 procent volebních místností. Ústřední volební komise kompletní výsledky nezveřejnila a za vítěze označila Madura.
Argentinské ministerstvo zahraničí tento měsíc podle EFE vyzvalo Mezinárodní trestní soud (ICC), aby vydal zatykač na Madura a další vysoké představitele jeho režimu kvůli zločinům proti lidskosti. Argentinská ambasáda v Caracasu letos v březnu poskytla útočiště šesti venezuelským disidentům, jimž hrozilo zatčení z politických důvodů. Několik dní po prezidentských volbách Maduro vyzval Argentinu a několik dalších zemí, které uznaly za vítěze Gonzáleze, aby z Venezuely stáhly diplomaty. Diplomatické zastoupení Argentiny v Caracasu i ochranu šesti disidentů v srpnu dočasně převzala Brazílie.
Venezuelský prokurátor též ve středu obvinil argentinského prezidenta a ministryni Bullrichovou z porušování lidských práv kvůli zásahu policie proti demonstrantům, kteří protestovali proti Mileiovu vetu zákona o valorizaci penzí. Policie proti protestujícím, včetně důchodců, použila koncem minulého měsíce slzný plyn i obušky.