Umělá inteligence přináší problémy: Téměř polovina firem zvažuje propouštění
UMÉLÁ INTELIGENCE
Rozšíření umělé inteligence (AI) provází obavy o budoucnost pracovních míst. Podle nejnovějšího výzkumu Světového ekonomického fóra (WEF) zveřejněného ve zprávě „Future of Jobs Report“ by se mohlo až 41 % zaměstnavatelů rozhodnout pro snížení počtu zaměstnanců v průběhu příštích pěti let. Hlavním důvodem je rostoucí schopnost a šíření AI, která může nahradit lidskou práci.
„Jak vstupujeme do roku 2025, svět práce se nadále rychle mění. Transformativní průlomy zejména v oblasti generativní umělé inteligence přetvářejí průmyslová odvětví a úkoly napříč sektory,“ uvedla ve zprávě ředitelka WEF Saadia Zahidiová. Zároveň upozornila na to, že technologický pokrok probíhá souběžně s širšími výzvami, jako jsou ekonomická nestabilita, geopolitické přeskupení, environmentální problémy a měnící se očekávání společnosti.
Podle serveru The Hill, který o výzkumu WEF informoval, je AI fenoménem, který v posledních letech dramaticky změnil pohled na účel technologie v pracovním prostředí. Nástroje, jako je ChatGPT od společnosti OpenAI, už od svého spuštění v listopadu 2022 překvapily široké spektrum profesí svou schopností vytvářet texty, analyzovat data či asistovat při řešení komplexních úkolů.
Zároveň s rizikem zániku některých pracovních pozic výzkum ukazuje, že 77 % zaměstnavatelů plánuje investovat do přeškolování a rozvíjení dovedností stávajících zaměstnanců, aby mohli pracovat bok po boku s AI.
Další data zveřejněná ve zprávě ukazují, že studie se zúčastnilo 1 043 společností v období od května do září letošního roku. Jak uvedl The Hill, podobný průzkum už dříve provedl blog Liberty Street Economics Federální rezervy New Yorku, kde 43 % respondentů z USA očekávalo, že generativní AI povede ke zániku pracovních míst.
Rozvoj AI je tedy příležitostí, ale i výzvou, na kterou se musí zaměstnavatelé i pracovníci připravit. Jak ukazují výsledky výzkumu, budoucnost pracovního trhu bude stát na schopnosti adaptace na nové technologie.