Po deštích uhodí v Česku mráz. Teploty klesnou až na minus 16 stupňů Celsia
POČASÍ V ČESKU
V Česku by se o víkendu mělo podle předpovědi meteorologů začít ochlazovat. Na začátku příštího týdne by měly přijít i celodenní mrazy, v noci by teploty mohly klesnout až k minus 16 stupňům Celsia. Toho budou moci vlekaři využít k umělému zasněžování sjezdovek. Na Šumavě, v Krkonoších a Orlických horách bude ve středu i ve čtvrtek dál vydatně sněžit či pršet. Srážky společně s táním sněhu mohou znovu výrazně zvedat hladiny řek odvodňující tato pohraniční pohoří.
Třetí povodňový stupeň mohou dnes večer a v noci překročit řeky v povodí horní Otavy, kde by se maximální průtok měl pohybovat mezi dvouletou a desetiletou povodní. Na druhý stupeň vystoupají také další toky i na jihu a západě Čech, v povodí horního Labe a horní Moravy. Vyplývá to z aktuální výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
V neděli s ohledem na již velmi chladný vzduch očekáváme prakticky na celém území celodenní mrazy. Zejména na Moravě a ve Slezsku by navíc mohlo i poměrně dost foukat a pocitová teplota zde tak bude vlivem větru klesat i pod -10 °C (upozorňujeme, že se jedná o pocitovou teplotu, nikoli tu, kterou naměříme na klasickém teploměru). Teplota ve 2 metrech by se měla pohybovat odpoledne většinou lehce pod nulou.
Začátek příštího týdne bude ve znamení celodenních mrazů a teploty v pondělí a úterý většinou nevystoupí ani nad -3 °C, tvrdí ČHMÚ. „Na Moravě a ve Slezsku bude v pondělí stále poměrně větrno a stejně jako v neděli zde očekáváme velmi nízkou pocitovou teplotu, která by mohla při silnějším větru klesnout dokonce i pod -15 °C. Arktický vzduch, který ovlivní naše území, bude kontinentálního charakteru a bude tedy poměrně dost suchý,“ domnívají se meteorologové z ČHMÚ.
„Neočekáváme tedy srážky a vyskytovat by se mohlo i relativně slunečné počasí, v noci s malou oblačností (lokálně se ale může tvořit nízká oblačnost). Po ránu při déletrvajícím vyjasnění tedy teploty mohou klesat i výrazně pod -10 °C,“ dodávají.
Na Šumavě může do čtvrtečního večera spadnout místy až 90 milimetrů srážek, v Krkonoších a v Orlických horách 60 milimetrů. „Hranice sněžení bude ve středu kolem 1200 metrů, ve čtvrtek bude klesat na 900 metrů, večer na severu Čech se objeví sněhové srážky i v nižších polohách,“ uvedli meteorologové. Ve čtvrtek bude také silně foukat, a to hlavně v jižní polovině Čech. Nárazy mohou na některých místech překročit rychlost 65 kilometrů v hodině. Od čtvrtečního večera budou srážky ustávat a vítr zeslabovat.
Kvůli očekávaným srážkám a tání sněhu čekají meteorologové další vzestupy hladin, nejvyšší – třetí povodňový stupeň – předpokládají ve stanicích Stodůlky, Rejštejn a Sušice v povodí Otavy. „Na Vydře, Křemelné a na Otavě po Sušici hrozí překročení třetího stupně povodňové aktivity. Mělo by k němu dojít ve středu (dnes) ve večerních hodinách a kulminace v těchto úsecích nastane o půlnoci ze středy na čtvrtek. Maximální průtok by se měl pohybovat mezi dvouletou a desetiletou povodní,“ upozornil ČHMÚ.
Na ostatních tocích v dané oblasti vystoupí hladiny nad úroveň druhého stupně povodňové aktivity, stejně jako v povodí horního Labe a horní Moravy. Hladina Vltavy v Praze bude i nadále kvůli manipulací vltavské kaskádě udržována nad úrovní prvního povodňového stupně. Opětovně stoupat začne dolní Labe, které postupně překročí druhý stupeň, v pátek pravděpodobně i třetí.
Kvůli dešťům a výraznému oteplení, které způsobilo tání sněhu, stoupaly hladiny toků v Česku už před Štědrým dnem, během Vánoc hlásilo některý z povodňových stupňů kolem 170 míst. Začátek roku přinesl další intenzivní srážky, a s nimi další rozvodnění řek. Dosažení prvního nebo druhého stupně povodňové aktivity hlásily dnes ráno desítky stanic.