„Nepřátelské rozhodnutí Kyjeva.“ Maďarsko muselo přistoupit na provizorní zásobování ropou
ROPA
Ze strany Ukrajiny jde o nepochopitelné a zároveň nepřijatelné rozhodnutí zastavit tranzit ropy ruského Lukoilu do Maďarska, a přestože se podařilo stabilizovat zásobování Maďarska ropou pomocí dočasných opatření, tyto nástroje nebudou ve střednědobém horizontu možné, řekl v pátek v Budapešti ministr zahraničních věcí a obchodu Péter Szijjártó. Podle něho nyní Maďarsko musí rychle najít řešení. Ukrajina sice projevila ochotu k nápravě, ale tyto snahy prý někde uvízly. Píše o tom deník Magyar Hírlap.
Podle sdělení ministerstva zahraničních věcí a obchodu šéf resortu ohledně zastavení tranzitu ropy ruského Lukoilu Ukrajinou připomněl, že zásobování Maďarska ropou je v zásadě zajišťováno Ruskem přes Ukrajinu ropovodem Družba, na které dostalo Maďarsko a Slovensko výjimku ze sankcí Evropské unie.
Podle ministra dosud fungoval tranzit přes Ukrajinu dobře a mezi oběma zeměmi probíhala korektní energetická spolupráce. Maďarsko také v uplynulém období pomáhalo Ukrajině různými způsoby k udržení bezpečnosti dodávek energie "a to i přes dosti zoufalé okolnosti.“ "Ve srovnání s tím nás zarazila zpráva, že na Ukrajině došlo k legislativní úpravě, podle které přeprava ropy od ruské společnosti Lukoil nemůže probíhat přes Ukrajinu směrem do Maďarska,“ dodal.
❗️FM Péter Szijjártó criticized Ukraine's decision to halt Russian Lukoil's oil transit to Hungary as "incomprehensible and unacceptable." While Hungary has stabilized its oil supply with temporary solutions, the minister emphasized that these are unsustainable in the long term,… pic.twitter.com/ZoCY8qvLPx
— Zoltan Kovacs (@zoltanspox) July 19, 2024
Lukoil přitom představuje polovinu dodávek ropovodem Družba, a Maďarsko a Slovensko od této ruské společnosti získávají ročně přibližně dva miliony tun ropy. "Toto ukrajinské rozhodnutí dlouhodobě vážně ohrožuje bezpečnost dodávek ropy do Maďarska a na Slovensko," varoval Szijjártó. Ministr zdůraznil, že dodávky dokázali stabilizovat různými provizorními řešeními, takže ropy je prozatím dost, ale tato opatření nebudou ve střednědobém horizontu fungovat.
„Ukrajinským úřadům jsme naznačili, že jde z jejich strany o nepochopitelné, nepřijatelné a nepřátelské rozhodnutí. Projevily ochotu situaci napravit, ale někde tyto snahy uvízly na půli cesty nebo někde jinde,“ řekl. Szijjártó dále uvedl, že kontaktovali také slovenskou vládu a že věc přednese v pondělí na zasedání Rady EU pro zahraniční věci. "Pořád je zvláštní, že země, která se snaží vstoupit do Evropské unie, vážně ohrožuje zásobování energií dvou členských zemí Evropské unie," řekl na adresu Ukrajiny maďarský ministr.