Nová legislativa a konkurenceschopnost EU zásadními tématy listopadového sympozia
KOMERČNÍ SDĚLENÍ
V listopadu se v Praze uskutečnilo sympozium „Evropa na křižovatce: Konkurenceschopnost a farmaceutický průmysl v EU“. Akci pořádala Asociace inovativního farmaceutického průmyslu (AIFP) společně s Hospodářskou komorou ČR. Hlavní témata – konkurenceschopnost Evropské unie a aktuální revize obecné farmaceutické legislativy – zaujala české europoslance, zástupce ministerstva zdravotnictví, průmyslu i akademické obce.
Evropa čelí poklesu investic do inovací a ztrátě konkurenceschopnosti vůči Spojeným státům a dalším světovým regionům. Jakub Hlávka, poradce prezidenta ČR pro zdravotnictví, varoval, že evropské výdaje na výzkum a vývoj nových léků za poslední tři dekády dramaticky poklesly.
Diskutující se shodli, že podpora konkurenceschopnosti není jen ekonomickou nutností, ale i zásadním krokem k zajištění strategické nezávislosti Evropy. Investice do výzkumu, modernizace výroby a podpora malých a středních výzkumných podniků jsou také nezbytné pro přilákání talentů a technologických inovací.
Horkým tématem sympozia byla revize obecné farmaceutické legislativy, konkrétně otázka délky ochrany regulatorních dat z výzkumu nových léčiv. Dle zástupců průmyslu je zachování stávající doby ochrany těchto dat zásadní pro udržení investic do výzkumu a vývoje moderních léčiv na evropské půdě v souladu se strategickými potřebami EU.
„Jakékoliv zkrácení základní doby exkluzivity regulatorních dat odradí investory a prohloubí propast mezi EU a globálními lídry v lékové oblasti,“ upozornil David Kolář, výkonný ředitel AIFP. Jakub Dvořáček, náměstek ministra zdravotnictví, však upozornil na finanční zátěž, kterou pobídky představují pro veřejné rozpočty, a zdůraznil potřebu větší ekonomické udržitelnosti.
Europoslanec Ondřej Knotek (ANO) vyzval k většímu zaměření na strategické plánování v evropském zdravotnictví. Jako inspiraci zmínil Evropský plán boje proti rakovině z roku 2021 a doporučil vytvoření podobných strategií pro další oblasti, například kardiovaskulární onemocnění či duševní zdraví.
Europoslanec Alexandr Vondra (ODS) poté zdůraznil potřebu sjednotit pravidla lékové politiky v EU, digitalizovat procesy a zvýšit kvalifikaci pracovních sil. Tomáš Zdechovský (KDU ČSL) poukázal na rozdílné přístupy členských států při schvalování léčiv, což činí Evropu v globální konkurenci méně akceschopnou.
Sympozium nabídlo různé pohledy na budoucnost evropského farmaceutického průmyslu a způsob, jak podpořit investice do vývoje a výzkumu na půdě EU. Shoda však panovala v jednom: změny jsou nevyhnutelné. Evropa musí najít rovnováhu mezi podporou inovací a udržitelností zdravotních systémů. Přijetí moderní legislativy může být impulzem k zásadním změnám, jež Evropa potřebuje pro návrat mezi světovou špičku.
Více informací v článku AIFP.