Francouzi torpédují dostavbu Dukovan. Sami ale přiznali, že nemohou garantovat cenu ani termín
JADERNÝ TENDR NA DUKOVANY
Souboj o dostavbu jaderné elektrárny Dukovany pokračuje. Krajský soud v Brně vydal předběžné opatření, kterým dočasně zablokoval finální podpis smlouvy s Korejci, na základě žaloby od francouzského konkurenta EdF. Viceprezident státní firmy EdF Vakis Ramany tvrdí, že by korejská nabídka nebyla tak výhodná, pokud by Korejci nedisponovali státní dotací. Přitom sami Francouzi přiznali, že nemohou zaručit pevný termín, ani konečnou cenu za výstavbu jaderné elektrárny. "Nikdo bez státních dotací není schopen ta rizika plně vzít na sebe," uvedl Vakis Ramany v rozhovoru pro newsletter 11 am.
EdF vede právní bitvu s jihokorejskou firmou KHNP o dostavbu jaderných bloků v Dukovanech. Ve hře jsou dva nové jaderné reaktory v hodnotě 400 miliard korun. EdF minulý rok soutěž napadla u Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), regulátor se ale věcí odmítl zabývat. Francouzi pak věc dali k soudu a ten na začátku května vydal předběžné opatření, kterým dočasně zablokoval finální podpis smlouvy s Korejci.
Francouzi tvrdí, že korejská firma KHNP disponuje nejnižší cenou právě kvůli státním dotacím. Přitom sama francouzská EdF přiznala, že nemůže zaručit konečnou cenu a pevný termín dostavby jaderné elektrárny. Ramany se zároveň domnívá, že Korejci skrze státní dotace obchází evropská pravidla pro jaderný tendr. "Vzhledem k cenám v jaderném průmyslu a na základě veřejně dostupných informací o korejské nabídce jsme přesvědčeni, že by byla bez nelegální státní podpory nerealizovatelná," řekl Ramany v rozhovoru pro 11 am. "Teď je opravdu důležité si vyjasnit, jestli tam ta podpora je. O nic jiného nám nejde," uvedl viceprezident francouzské EdF, která je ale rovněž vlastněna státem.
Ramany je přesvědčený, že Korejci dostali státní dotaci. "Se znalostí cen v jaderném byznysu a z otevřených informací o korejské nabídce jsme přesvědčeni, že by nebyla dosažitelná bez nedovolené státní podpory," uvedl. Neměli bychom ale zapomenout, že i samotná EdF v minulosti nesla přímou odpovědnost za problémy a komplikace spojené s výstavbou jaderných elektráren (Olkiluoto 3 ve Finsku, Hinkley Point C ve Velké Británii, nebo Flamanville ve Francii).
EDITORIAL: Česká politika v zákrytu
Francouzská firma se podle Ramanyho poučila právě z těchto chyb. "Především z těch ve Finsku. Tam stavěla tehdejší Areva, kterou nakonec musela státní EdF převzít, protože se kvůli finské zakázce právě kvůli těm zárukám dostala do existenčních potíží. A jak říká Einstein, kterého mám velmi rád: jen hlupák dělá stejnou chybu dvakrát," uvedl Ramany.
K odložení podpisu mezi Čechy a Korejci došlo poté, co vláda po rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) oznámila dopředu datum podpisu smlouvy. Těsně předtím ale vydal Krajský soud v Brně předběžné rozhodnutí, že k podpisu nesmí dojít, dokud se nerozhodne o žalobě francouzské EdF. Vláda proto schytává kritiku, protože nepodepsala smlouvu hned po rozhodnutí ÚOHS. Vládní představitelé věří, že smlouva s KHNP, která podá proti rozhodnutí soudu kasační stížnost, bude podepsaná ještě v tomto volebním období.
Podle stínového premiéra Karla Havlíčka (ANO) udělala vláda několik strategických chyb a rozhodila si vztahy s Jižní Koreou, Francií a navíc „hraje naivně vůči EK“. „Nemluvě o tom, že podrazila český průmysl, který má na subdodávkách zatím sotva 20 %, ostatní jsou bezvýznamná memoranda,“ řekl pro Echo24 Havlíček už dříve.
„Co se týká blamáže s podpisem, buď měli podepsat ihned po ÚOHS, nebo se mělo počkat na rozhodnutí krajského soudu ohledně předběžného opatření. Za další – mělo se na vládní úrovni, ministr či premiér, jednat s Francouzi a diplomatickou cestou se snažit předejít tomu, co nastalo nyní. Postup EdF nám nemusí vyhovovat, ale rozhodně není neočekávaný. Já jednám s korejským i francouzským velvyslancem, setkávám se průběžně s KHNP i EdF. Respektujeme výsledky tendru, ale nechápeme, proč se takhle podcenila rizika,“ dodal Havlíček.
Nutno dodat, že francouzský místopředseda Evropské komise Stéphane Séjourné poslal ministrovi průmyslu Lukáši Vlčkovi (STAN) dopis s výzvou, aby byl podpis dohody s KHNP odložen. To se stalo ještě před předběžným rozhodnutím Krajského soudu v Brně.