Eurovize zamítla proslov Zelenského. „Jde o zásadní hodnoty,“ zastal se ho Sunak
EUROVIZE
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj nebude moci prostřednictvím videa promluvit během sobotního finále písňové soutěže Eurovize, tuto skutečnost uvedla v pátek agentura AFP s odvoláním na pořadatele soutěže. Premiér Spojeného království Rishi Sunak v reakci na rozhodnutí vyjádřil své zklamání, píší BBC news.
"Žádosti prezidenta Zelenského oslovit diváky soutěže, ačkoliv byla učiněna s chvályhodnými úmysly, nelze bohužel vyhovět, protože by to porušilo pravidla akce," vysvětila své stanovisko Evropská vysílací unie (EBU), která soutěž pořádá. "Jedním z pilířů soutěže je její apolitičnost. Tato zásada zakazuje politická prohlášení během soutěže."
Downing Street, která je sídlem předsedy vlády, s tímto odůvodněním nesouhlasí. Podle jejich prohlášení by bylo „vhodné“, aby Zelenskij dostal možnost promluvit vzhledem k mimořádnosti situace ruské invaze. K nesouhlasu s odepřením možnosti promluvit na Eurovizi se přidal i vůdce Labouristické strany Sir Keir Starmer.
„Hodnoty a svobody, za které prezident Zelenskij a lid Ukrajiny bojují, nejsou politické, jsou zásadní," uvedl Sunakův mluvčí. Dodal, že sama Eurovize vyřazením Ruska ze soutěže potvrdila nesouhlas s invazí, a proto není důvod nepodpořit Ukrajinu letos prostřednictvím videa, kde by Zeleneskyj promluvil k divákům.
I přes nesouhlas premiéra se nechal mluvčí slyšet, že není v plánu zasahovat do rozhodnutí pořadatelů.
Soutěž se letos koná v Liverpoolu na severu Anglie. Británie se nabídla namísto loňského vítěze, Ukrajiny, která se hostitelské role musela vzdát kvůli ruské invazi. Finále, do kterého se dostali zástupci 26 zemí, každopádně vyjádří poctu Ukrajině, uvedla EBU. Liverpool také odhalil památník "symbol naděje" pro Ukrajinu v podobě hliníkové sochy se vzlétající holubicí s ukrajinskou vlajkou. Dílo má zůstat v Strawberry Field, zahradě u sirotčince Armády spásy, která dala jméno písni skupiny Beatles, než bude moci být odesláno na Ukrajinu poté, co válka skončí.
Mezi deset postupujících interpretů z prvního semifinále se dostala i česká dívčí skupina Vesna, kterou tvoří hudebnice z pražské konzervatoře Jaroslava Ježka, kromě tří Češek jsou jejími členkami i Slovenka, Ruska a Bulharka. Zpěvačka Patricie Fuxová před soutěží řekla, že Vesna chce v soutěži reprezentovat slovanství. Dalších deset interpretů - mimo jiné zpěvačky z Rakouska a Polska - postoupilo ze čtvrtečního druhého semifinále. Ve finále pak kromě dvacítky postupujících budou soutěžit i zástupci pěti velkých evropských zemí Francie, Německa, Itálie, Španělska a Británie, kteří mají účast ve finále zajištěnou automaticky. Interprety těchto 25 zemí doplní ještě soutěžící ze země loňského vítěze, tedy z Ukrajiny.
Loňský ročník písňové soutěže vyhrála ukrajinská skupina Kalush Orchestra s písní Stefania. Pořadatelem dalšího ročníku tak měla být Ukrajina. Ta se však už skoro rok brání ruské agresi a organizace 67. ročníku soutěže se kvůli bezpečnosti účastníků ujal severoanglický Liverpool. Finále soutěže se uskuteční 13. května.