Novinářka Fridrichová po vleklých sporech definitivně končí v České televizi
ČESKÁ TELEVIZE
Novinářka Nora Fridrichová oznámila svůj definitivní odchod z České televize. V příspěvku na sociálních sítích uvedla, že z jednání s jejími nadřízenými vyplynulo, že s ní již nechtějí spolupracovat. V reakci na tato jednání Fridrichová navrhla svůj odchod. Jde mimo jiné o reakci na ukončení výroby pořadu 168 hodin ze strany vedení ČT.
Sama Fridrichová oznámila, že zítřkem (tj. k poslednímu srpnu) končí v ČT. „Z jednání s mými přímými nadřízenými před týdnem vyplynulo, že se mnou už nechtějí spolupracovat. Považovala jsem tudíž za logické navrhnout vedení televize svůj odchod, což jsem obratem učinila, a dnes jsme ho stvrdili dohodou a podáním ruky. Moc děkuju České televizi za 24 skvělých let a za to, že jsem se svými kolegy mohla posledních 18 let vyrábět pořad 168 hodin,“ uvedla Fridrichová.
„Byla to pro mě veliká životní příležitost a zkušenost a cítím za ni ohromný vděk. Teď už je pro mě ČT minulost, nicméně ještě mě k ní vážou pracovní závazky, takže v nejbližší době budu jen dobrovolničit v našem Šatníku. Děkuju vám všem divákům za přízeň a za jistotu, že kritická žurnalistika, byť nepohodlná, tak je velice potřebná,“ dodala.
Esej Terezy Matějčkové: Nácviky v netečnosti. Jak naložit s dotěrným světem a přemírou informací
Pořad 168 hodin vysílala ČT od roku 2006. Za dobu své existence odvysílal na 3500 reportáží. V minulém roce měl průměrnou sledovanost 533 000 diváků a díval se na něj zhruba každý šestý Čech se zapnutou televizí. Ukončení výroby oznámila ČT koncem července.
„Dlouholetá moderátorka a dramaturgyně pořadu Nora Fridrichová v České televizi zůstává, stejně tak jako reportéři redakce. V nejbližších dnech bude s tvůrci pořadu vedení zpravodajství jednat o jejich zapojení do výroby publicistiky ČT,“ oznámila televize v tiskové zprávě v minulých dnech, ještě tedy než došlo odchodu moderátorky.
Podle ředitele ČT Jana Součka k rozhodnutí o ukončení pořadu přispělo i nedávné dění, které poškodilo nejen pořad, ale i samotnou Českou televizi. „K finálnímu rozhodnutí ukončit výrobu pořadu 168 hodin přispělo i dění z posledních dnů, které se pořadu bohužel také týká, a které nepoškozuje jen pořad samotný, ale nestaví do dobrého světla ani Českou televizi, řekl dříve ředitel Souček.
Kvůli této „kauze“ se sešla mimo jiné i Rada ČT, které se účastnil i Souček navzdory tomu, že původně říkal, že se účastnit nechce, protože nechce legitimizovat podle něj nezákonné zasahování Rady ČT do programu.
Nepřehlédněte: Stát má k dispozici desítky tisíc nepotřebných nemovitostí. Část dává zadarmo, část prodá
Speciální komise loni prošetřovala podnět na Fridrichovou kvůli dopouštění se šikanózního či jinak nevhodného chování vůči podřízeným. Došla ale k závěrům, že se jich Fridrichová nedopouštěla. Za některé nedostatky podle komise mohl nedostatek personálu a náročnost výroby, což mělo vyústit v osobní neshody či odchody z redakce.
Nora Fridrichová čelila podnětu od nyní již bývalého zaměstnance ČT Marka Wollnera. Podobně z podnětu Fridrichové dříve vedení televize iniciovalo právě šetření Wollnera, které vyústilo v jeho odchod z televize po dohodě s vedením.