V kauze korupce ve Fakultní nemocnici Motol zůstává pět zadržených, čtyři z nich míří do vazby
KAUZA MOTOL
Pět lidí obviněných v souvislosti s veřejnými zakázkami ve Fakultní nemocnici v Motole zůstává zadrženo. Na čtyři z nich podala evropská pověřená žalobkyně návrh na vzetí do vazby. Ostatní zadržení budou propuštěni, uvedla v úterý večer policie. Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) informovala, že v kauze je 17 obviněných.
O návrzích na vzetí čtyř obviněných do vazby bude ve středu rozhodovat Obvodní soud pro Prahu 5. ČTK to sdělila mluvčí soudu Kateřina Kaspar Studecká.
Policie v pondělí uvedla, že v kauze motolské nemocnice obvinila 16 lidí, a to z úplatkářských trestných činů, dotačního podvodu, poškození finančních zájmů EU a praní špinavých peněz. V úterý policie počet stíhaných zvýšila. „V současné době je zahájeno trestní stíhání 17 osob,“ uvedl na webu NCOZ její mluvčí Jaroslav Ibehej
Server Odkryto.cz uvedl, že získal dokument, kde je zmíněno celkem 18 obviněných. Na seznamu je podle něj ředitel nemocnice Miloslav Ludvík, provozně technický náměstek Pavel Budinský, spolumajitel stavební firmy Geosan Group Luděk Kostka nebo šéf České unie sportu (ČUS) Miroslav Jansta.
Detektivové se podle webu zajímají o zakázky nemocnice spojené se stavební společností Geosan Group, která v Motole rekonstruovala například takzvaný Modrý pavilon. Zadrželi podle serveru i jejího obchodního ředitele Ivana Havla.
Podle Deníku N policisté v pondělí zasahovali rovněž v olomoucké společnosti Gemo, která v Motole staví onkologické centrum za víc než tři miliardy korun, zajímali se o jejího ředitele Miloslava Boudu. Seznam Zprávy uvedly, že policie prověřuje také další firmy, které s Motolem měly smlouvy například na úklidové služby, malování, lakýrnické či topenářské práce.
Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) zkritizoval média, která zveřejňují informace ke korupční kauze nemocnice Motol v předsoudní fázi řízení. Na síti X uvedl, že je to nezákonné a že by to nemělo být lhostejné evropské prokuratuře (EPPO), která případ dozoruje.
Skupinu lidí podezřelých z korupce týkající se veřejných zakázek motolské nemocnice začala policie prověřovat v roce 2023 na základě vlastních poznatků. Podle kriminalistů obvinění parazitovali na veřejných zakázkách tak, že za možnost jejich realizace požadovali neoprávněné finanční plnění a následně u těchto peněz zastírali jejich původ. Trestná činnost ovlivnila mimo jiné projekty financované či spolufinancované Evropskou unií, které měly celkovou hodnotu přes čtyři miliardy korun.
Stíhaní lidé podle kriminalistů systematicky zneužívali procesy při zadávání nemocničních veřejných zakázek. Hlavním podezřelým hrozí až 12 let vězení. Uvedly to v pondělí v tiskových zprávách Úřad evropského veřejného žalobce a česká Národní centrála proti organizovanému zločinu. Obě instituce případ označily za závažnou korupci.